ΤΕΛΙΚΟ: Αστ. Τρίπολης–Skoda Ξάνθη 1-1 – Ατρόμητος–ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt την εξέληξη των δυο αναμετρήσεις για την έβδομη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
ΤΕΛΙΚΟ στην Τρίπολη

ΤΕΛΙΚΟ στην Τρίπολη

93′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Από θέσης βολής ο Μαρσελίνιο, λίγο άουτ η προσπάθειά του

92′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να πάρει το διπλό. Ο Πόι γύρισε στον Βλαχοδήμο που ήταν μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν κακό και η μπάλα πέρασε άουτ.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Βιβιάνι πεδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Περόνε

83′ Ο Ντε Βινσέντι έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ πολύ κοντά στο γάμμα της εστία του Ιτάνζ!

81′ Ο Μαρσελίνο βγήκε τετ-α-τετ απέναντι από τον Χακόμπο, νικητής ο πορτιέρο των Αρκάδων.

81΄Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπελιτς στη θέση του Επστάιν

80′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βλαχοδήμος στη θέση του Βασιλακάκη.

80′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ντε Βισέντη στη θέση του Τζανή

78′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη του Ατρόμητου

74′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Τσαμπουρής στη θέση του Αργυρόπουλου

70′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Σέσμα στη θέση του Μπρέσκα.

67′ Κίτρινη κ΄λαρτα στον Τάτο του Ατρόμητου

65′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο στη θέση του Καραγκούνη

65′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γεωργίου στη θέση του Κυριάκου

61′ Λάθος στο κέντρο για τον ΠΑΣ, ο Επστάιν έκλεψε την μπάλα, μπήκε από τ’ αριστερά στην περιοχή, έκανε άσχημο σουτ, αλλα ο Καραγκούνης δεν μπόρεσε μόνος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

57′ Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη. Ο Στάσιακ έκανε πολύ ωραία κεφαλιά αλλά ο Χακόμπο έδιωξε σε κόρνερ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα του Ατρόμητου

55‘ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Δημούτσος στη θέση του Γκαρσία

54′ Ο Αστέρας ζήτησε -σωστά- πέναλτι σε τράβηγμα του Πουλίδο από τον Καζάκη. Ο Ισπανός αμυντικός χτύπησε εκτός φάσης τον αντιπαλό του (θα έπρεπε να δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα)

Ο Πίτου Γκαρσία πονάει πολύ και θα γίνει αλλαγή.

53′ Δοκάρι για τον Ατρόμητο με τον Μήτρογλου. Μακρινή μπαλιά του Τάτου, ο ΈΛληνας επιθετικιός έπιασε το σουτ στην κίνηση από δύσκολη θέση πλκάγια δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Περόνε. Κεφαλιά του Αργεντινού η μπάλα πέρασε κόρνερ.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Πουλίδο του Αστέρα

46′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντίκα στη θέση του Φλίσκα

46′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Βάντερσον στη θέση του Ανδράλα

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στις δυο αναμετρήσεις

42′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι της Ξάνθης

40′ Κίτρινη κάρτα στον Λίλα του ΠΑΣ

39′ Κίτρινη κάρτα στον Ζουέλα του Ατρόμητου

36΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Καραγκούνη. Ο νεαρός μεσοεεπιθετικός έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, είδε τον Κηπουρό εκτός θέσης, όμως το πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό του πλασέ πέρασε μόλις άουτ!

31′ ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο, 1-0. Μπαλιά του Επστάιν μέσα στην περιοχή, ο Γιαννούλης μπάκε από τα αριστερά και με σουτ από δύσκολη γωνία νίκησε τον Κηπουρό

28′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 1-1. Μετά από ένα γέμισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Βιβιανί βγήκε λάθος κι έχασε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Ράγιος που με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Πιπίνη του Αστέρα

15′ Πέναλτι ζήτησε ο Ατρόμητος. Ο Γιαννούλης μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ, δέχτηκε το μαρκάρισμα από τον Λίλα, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε τίποτα

15′ Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα της Ξάνθης

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουζίντ του ΠΑΣ

Κακή ανάπτυξη από πλευράς Αστέρα. Η Ξάνθη έχει από πολύ πολύ νωρίς αυτό που θέλει και κοιτάζει να “χτυπήσει” στην κόντρα.

9′ Ο Ατρόμητος έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει τον ΠΑΣ. Ο Μήτρογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τάτος τον έβγαλε τετ-α-τετ με τον κηπουρό, αλλά αυτός επέλεξε να τον… αδειάσει με πιρουλετα (!), δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αμυντικούς του ΠΑΣ να προλάβουν και να διώξουν

7′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπέρτο στη θέση του Σταθάκη

4′ Κάθετη πάσα του Τάτου στον Επστάιν, ο Γερμανός πέφτοντας πρόλαβε με προβολή τον Κηπουρό, όμως δεν πρόλαβε την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ

1′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 0-1.  Στα 20 δευτερόλεπτα ο Πόι έβγαλε τη σέντρα και ο Αργυρόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στην προσπάθεια του να διώξει, ο αμυντικός των Αρκάδων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Οι συνθέσεις των ομάδων απ’ τον αγώνα στην Τρίπολη:

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Κομεσίδης, Εντιμάρ, Σταθάκης, Στάσιακ, Βασιλακάκης, Ντάνι, Πόι, Μαρσελίνιο, Φλίσκας, Καζάκης

Αστέρας Τρίπολης (Οράσιο Γκονσάλβες): Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Πιπίνης, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Ουσέρο, Χουανίτο, Μπρέσκα, Έγκον, Ράγιος, Περόνε