22oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Ατρόμητος – Νιούκαστλ 1-1

Ο Ατρόμητος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, προηγήθηκε αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Η Νιουκάστλ επαραμένει το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους τους Europa League.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

87′ Ο Θανάσης Καραγκούνης στη θέση του Γιαννούλη.

79′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Γιαννούλης μπήκε πολύ ωραία στην περιοχή όμως το πλασέ του με το δεξί έφυγε άουτ.

77′ Ο Κάμπελ στη θέση του Σισέ.

71′ Ο Γκουτιέρεζ στη θέση του Μαρβό.

67′ Ο Ιτάνζ έκανε άστοχη έξοδο, ο Σισέ κατέβασε τη μπάλα αλλά ο πορτιέρο του Ατρομήτου διόρθωσε το λάθος του.

64′ Ο Αμαλφιτάνο στη θέση του Γκόσλινγκ.

61′ Καραμάνος και Σουμπίνιο στη θέση των Κούτσι και Μπέλιτς.

58′ Σουτ του Ομπερτάν που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

51′ Ωραία ενέργεια του Κούτσι αλλά κακό το σουτ που έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Χάρπερ.

46′ Κεφαλιά του Μαρβό, η μπάλα βρήκε στον Σκόνδρα και κατέληξε στην αγκαλιά του  Ιτάνζ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ. Καταπληκτικό φάουλ του Τέιλορ που νίκησε τον Ιτάνζ.

38′ Μακρινό σουτ του Σκόνδρα μπλόκαρε ο Χάρπερ.

35′ Μετά το γκολ η Νιούκαστλ πιέζει και αναζητά την ισφάριση. Ο Μπιγκιριμανα εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Ιτάνζ έδιωξε.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ. Ο Επστάιν με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Μπέλιτς με καταπληκτική πάσα από το κέντρο βρήκε τον Γερμανό μεσοεπιθετικό ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

21′ Παραλίγο το λάθος του Ιτάνζ να αποδειχθεί μοιραίο. Ο πορτιέρο του Ατρομήτου έχασε τη μπάλα σε μία πολύ εύκολη φάση και ο Φυτανίδης πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.

20′ Ο Επστάιν δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα της Νιούκαστλ. Μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό.

16΄ Το μεγάλο αστέρι της Νιουκάστλ, Σισέ έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Ιτάνζ.

13′ Μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας που έφυγε άουτ.

9′ Η πρώτη ευκαιρία του Ατρομήτου στο ματς. Ο Κούτσι βρήκε την μπάλα στον αέρα όμως δεν σημάδεψε σωστά.

Σέντρα στον αγώνα

Ατρόμητος: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης (87′ Καραγκούνης), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Επστάιν, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Μπρίτο, Μπέλιτς (61΄ Σουμπίνιο), Κούτσι (61′ Καραμάνος)

Νιουκάστλ: Χάρπερ, Γουίλιαμσον, Ανίτα, Περχ, Τέιλορ, Ταβερνιέρ, Γκόσλινγκ (64′ Αμαλφιτάνο), Μπιγκιριμανα, Μαρβό (71′ Γκουτιέρεζ), Ομπερτάν, Σισέ (77′ Κάμπελ).

Διαιτητής: Άλον Γιέφετ (Ισραήλ).