ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα-Λετονία 1-0

Ο Τοροσίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια, ΦΩΤΟ ΕUROKINISSI.

– Μετά από δύο ισοπαλίες η Εθνική ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2012.
– Ο Γιώργος Καραγκούνης συμπλήρωσει 100 συμμετοχές.
– Λίγος είναι ο κόσμος που βρίσκεται στις εξέδρες του Γ. Καραϊσκάκης.
– Στο 58′ ο Βασίλης Τοροσίδης με εκπληκτικό τρόπο χάρισε το τρίποντο στην Εθνική. Δείτε βίντεο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

91′ Κίτρινη στον Τζιόλη.

89′ Ο Καφές στη θέση του Καραγκούνη που χειροκροτείται.

87′ Κεφαλιά του Ιβάνοφς πρόλαβε ο Παπασταθόπουλος.

85′ Σουτ του Τζιόλη εύκολα ο Βάνινς.

82′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Νίνη.

82′ Ο Φλότκινς στη θέση του Λάιζανς.

82′ Κίτρινη στον Γκορκς.

Το γκολ του Τοροσίδη

78′ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Μήτρογλου.

76′ Κίτρινη στον Ζιγκάις

75′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Σέντρα σουτ του Νίνη, ο Μήτρογλου έκανε την προβολή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

74′ Ο Κάαρλσονς στη θέση του Ρούντβενς.

73′ Ωραία μπαλιά του Τοροσίδη, τελευταία στιγμή ο Βάνινς πρόλαβε τον Μήτρογλου.

66′ Ο Ζιγκάις στη θέση του Ρούμπινς.

60′ Σουτ του Καραγκούνη άουτ

58′ ΓΚΟΟΛ για την Εθνική. Καταπληκτικό γκολ ο Τοροσίδης με το αριστερό.

54′ Σουτ του Καραγκούνη άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Λήξη ημιχρόνου.

45′ Κίτρινη στον Βερπακόφσκις.

ΦΩΤΟ REUTERS.

44΄ Σωτήριο τάκλιν του Τζαβέλα πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Βερπακόφσκιρς.

Χωρίς προβλήματα στην άμυνα μέχρι τώρα η Εθνική.

28′ Πολύ ωραίο σουτ του Νίνη έδιωξε εντυπωσιακά ο Βάνινς.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη που χάνει το επόμενο ματς. Ο διεθνής μπακ ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή και αντί για πέναλτι ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Τελικά η Γωργία νίκησε με 1-0 τη Μάλτα.

23′ Σουτ του Τοροσίδη από μακριά απέκρουσε ασθενώς ο Βάνινς.

17′ Σουτ του Νίνη στην κίνηση άουτ.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

16′ Σπουδαία επέμβαση από τον Βάνινς μετά από κεφαλιά του Μήτρογλου.

10′ Σουτ του Καραγκούνη άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

Μικρή καθυστέρηση λόγω των χαρτιών που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο άλλο ματς του ομίλου Γεωργία – Μάλτα 0-0

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Ελλάδα
: Σηφάκης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Αβραάμ Παπαδόπουλος. Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (89′ Καφές), Σαμαράς, Νίνης (82′ Φετφατζίδης), Μήτρογλου (78′ Σαλπιγγίδης)

Λετονία: Βάνινς, Κλάβα, Αστάφιεβς, Γκορκς, Λάιζανς (82′ Φλότκινς), Ιβάνοβς, Ζίρνις, Κάουνα, Βερπακόβσκις, Ρούμπινς (66′ Ζιγκάις), Ρούντνεβς (74′ Κάαρλσονς)

Διαιτητής: Αντόνιο Νταμάτο (Ιταλία)

– Ο Γιώργος Καραγκούνης θα συμπληρώσει 100 συμμετοχές και θα γίνει ο τρίτος παίκτης μετά τους Ζαγοράκη και Καραγκούνη που φτάνει στο συγκερκιμένο αριθμό. Στα ματς που συμπλήρωσαν 100 συμμετοχές οι δύο παίκτες η Εθνική είχε επικρατήσει. Ας ελπίσουμε να τριτώσει το καλό.

– Αυτή θα είναι η 5η αναμέτρηση της Ελλάδας κόντρα στη Λετονία. Η Εθνική μας μετράει 2 νίκες (αυτές που πήρε στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010), ένα ματς έχει λήξει ισόπαλο και 1 φορά οι Λετονοί έχουν νικήσει.

– Σαμαράς, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Τοροσίδης και Παπασταθόπουλος αν δεχτούν κίτρινη κάρτα θα χάσουν το ματς κόντρα στο Ισραήλ.