ΤΕΛΙΚΟ: Εργοτέλης – ΑΕΚ 2-3

Φώτο Eurokinissi
Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Κρήτη επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-2.
90+8′ ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90+7′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Φραγκουλάκης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα

90+5′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό

90+4′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα

90+4′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Μίτσελ βγήκε στην αντεπίθεση μετά από την μπαλιά του Μπαχά, απέφυγε δυο αντιπάλους, γύρισε την μπάλα στον Γεωργέα που πλάσαρε σωστά

Πέντε τα λεπτά των καθυστερησεων

90′ Ο διαιτητής Κωνσταντινέας αποβάλει τον Βασίλη Δημητριάδη και τον Νίκο Καραγεωργίου από τους πάγκους των ομάδων τους. Ο προπονητής του Εργοτέλη διαμαρτυρήθηκε για τις αντιδράσεις του Μανώλο Χιμένεθ, με τον Δημητριάδη να αντιδρά και να υπάρχει μικρή ένταση

86′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μίτσελ στην θέση του Μπερνς

81′ Γύρισμα του Λεάλ προς τον Ρομάνο που καθυστερεί πολύ και δεν μπορεί να πλασάρει προ κενής εστίας

81′ Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα

79′ Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Γιαλούσης στην θέση του Βίσιο

76′ Κίτρινη κάρτα στον Φραγκουλάκη

73′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπάχα στην θέση του Μπλάνκο

66′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντιόπ στην θέση του Γκερέιρο

61′ Κίτρινη κάρτα στον Ματέος

60′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, στέλνωντας την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Σάχα

59′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Μανωλά και αποβολή. Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ

59′ Πέναλτι για τον Εργοτέλη. Ο Ρομάνο εκτέλεσε φάουλ, ο Μπουντιμίρ έκανε την κεφαλιά και ο Μανωλάς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι

52′ Δύο αλλαγές για τον Εργοτέλη. Ο Φραγκουλάκης στην θέση του Ορφανού και ο Λεάλ στην θέση του Βερπακόφσκις

49′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Σέντρα-σουτ του Γκερέιρο, η μπάλα πήγε στον Μπερνς ο οποίος μέσα απ’ την μικρή περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης

47′ Σέντρα του Λαγού από τα αριστερά, ο Μπερνς έπιασε το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

46′ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45′ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ

44′ Σουτ του Ρομάνο έξω απ’ την περιοχή, ο Νασούτι διώχνει την μπάλα λίγο πριν περάσει την γραμμή

42′ Σέντρα του Ρουμπάκη από τα δεξια, ο Ορφανός έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

37′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά

35′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Δασκαλάκη ο Μπλάνκο έκανε το σουτ (όντας πεσμένος) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

28′ Σουτ του Μπούντιμιρ μέσα απ’ την περιοχή, ο Νασούτι με τάκλιν σώζει την ΑΕΚ από τα χειρότερα

21′ Οι παίκτες της ΑΕΚ συνδιάστηκαν εκτός περιοχής του Εργοτέλη, ο Μπλάνκο έκανε το σουτ, αλλά ο Δασκαλάκης μπλόκαρε την μπάλα

13′ Μακρινό σουτ του Ματέος με τον Δασκαλακη να αποκρούει αλλά να μην μπλοκάρει. Στην συνέχεια ο Χίμπλιγκερ πρόλαβε τον Μπλάνκο που προσπάθησε να σουτάρει από θέση οφσάιντ

6′ Μετά από βαθιά μπαλιά του Γκερέιρο, ο Μπλάνκο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη, αλλά δεν μπορεί να κοντρολάρει καλά και έδωσε έτσι την ευκαιρία στον Δασκαλάκη να μαζέψει την μπάλα

5′
Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος του Παγκρητίου, δυσκολεύει τις κινήσεις των παικτών. Περίπου 3.000 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες

1′ ΈΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Βίσιο, Ρομάνο, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Ολίσε, Σασιασβίλι, Ορφανός, Μπούντιμιρ, Βερπακόφσκις

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Νασούτι, Μανωλάς, Καράμπελας, Καφές, Ματέος, Γεωργέας, Γκερέιρο, Λαγός, Μπερνς, Μπλάνκο

Λίγη ώρα πριν την έναρξη του ματς ο αγωνιστικός χώρος βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση, παρά το ψιλόβροχο που πέφτει. Οι παίκτες των δυο ομάδων κάνουν το καθιερωμένο ζέσταμα

Ένα μεγάλο πανό έχει απλωθεί στο πέταλο που βρίσκονται οι οπαδοί της ΑΕΚ, το οποίο γράφει: «H AEK ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ Κ ΟΧΙ ΛΟΣΤΡΟΜΟΥΣ», με την υπογραφή της ORIGINAL Ηρακλείου Κρήτης