Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Γεωργία – Ελλάδα 1-2 – Στο EURO η Εθνική

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Η Εθνική έπαιξε με τη φωτιά, βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 79′ αλλά χάρη στα γκολ των Φωτάκη, Χαριστέα νίκησε τη Γεωργία και πήρε την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2012. Με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού από το 70′ οι Γεωργιανοί. Στον άλλο ματς Κροατία – Λετονία 2-0 (66′ Εντουάρντο, 72′ Μάτζουκιτς).

90′ Ο Κονέ στη θέση του Γκέκα.

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Άγγελος Χαριστέας με εξαιρετικό πλασέ τελειώνει ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης.

Η Γεωργία εδώ και 10 λεπτά παίζει με 10 παίκτες λόγω του τραυματισμού του Ταργκαμάτζε.

79′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Φωτάκης δοκίμασε το πόδι του η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Αμισουλασβίλι και κατέληξε στα δίχτυα του Ρεβισβίλι.

78′ Μακρινό σουτ του Φωτάκη, ο Ρεβισβίλι έδιωξε σε κόρνερ.

Οι Κροάτες έχουν καθαρίσει το δικό τους ματς και πλέον η Εθνική έχει 15 λεπτά για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης.

73′ Η καλύτερη επίθεση της Εθνικής μας στο δεύτερο μέρος. Ο Βύντρα από δεξιά γύρισε, ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να σουτάρει με τη μία και στη συνέχεια πήρε κίτρινη κάρτα για δυνατό τάκλιν.

70′ Ο Ταργκαμάτζε τραυματίστηκε και αν δεν καταφέρει να επιστρέψει η Γεωργία θα παίξει με 10 παίκτες αφού ο Κετσπάγια έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

68′ Ο Αθανασιάδης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

Το γκολ των Κροατών στο ματς τους με την Λετονία μας αφήνει αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση. Η Ελλάδα θέλει οπωσδήποτε ένα γκολ.

67′ Δυνατό σουτ του Κατσουράνη, έδιωξε ο Ρεβιλισβίλι.

65′ Ο Γκουρούλι στη θέση του Μαχεντλίτζε.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Ταργκαμάτζε.

58′ Τεράστια ευκαιρία για την Γεωργία μετά από τραγικό λάθος τους Τζόρβα. Ο Έλληνας πορτιέρο έκανε εντελώς άστοχη έξοδο, αλλά ο Σπυρόπουλος πρόλαβε πάνω στη γραμμή.

57′ Ο Φωτάκης στη θέση του Τζιώλη.

50′ Ο Ιασβίλι στη θέση του Γκριγκαρασβίλι.

48′ Σουτ του Χαριστέα έφυγε άουτ.

46′ Δυνατό σουτ του Ταργκαμάτζε, ο Τζόρβας έδιωξε με δυσκολία.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Η Εθνική κάνει τα εύκολα… δύσκολα αφού χάνει στο ημίχρονο από την Γεωργία αλλά ακόμη κρατάει την πρόκριση μιας και οι Κροάτες είναι στο 0-0 με την Λετονία στη Ριέκα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ωραία σέντρα του Κατσουράνη, αλλά ο Χαριστέας που έκανε την προβολή δεν βρήκε τη μπάλα.

Το γκολ που χωρίζει μέχρι τώρα τις δύο ομάδες

43′ Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

42′ Ο Λομζανίτζε στη θέση του Κανκάβα.

40′ Δυνατό σουτ του Σπυρόπουλου αλλά ο Κιζανισβίλι έδιωξε.

36′ Σουτ του Κατσουράνη, έφυγε άουτ.

32′ Ωραίο μακρινό σουτ του Βύντρα, ο Ρεβισβίλι έδιωξε σε κόρνερ.

28′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος γύρισε στον Κατσουράνη, αλλά ο Ρεβισβίλι απέκρουσε το σουτ του Έλληνα μέσου. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Γκέκα αλλά ο φορ της Άιντραχτ από κοντά αστόχησε.

23′ Σουτ στην κίνηση από τον Κομπιασβίλι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τζόρβα.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Μαχεντλίτζε.

20′ Η Εθνική προσπάθησε να απαντήσει. Ο Γκέκας τσίμπησε τη μπάλα πριν τον Ρεβισβίλι αλλά βγήκε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να τη γυρίσει προς την εστία.

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ. Μακρινό φάουλ του Ταργκαμάτζε, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στην εστία του Τζόρβα.

16′ Κίτρινη κάρτα στον Κανκαβα.

15′ Κακό ματς ως τώρα, με αργό ρυθμό και αρκετές διακοπές λόιγω μικροτραυματισμώ.

13′ Σέντρα του Καραγκούνη, για λίγο δεν πρόλαβε ο Γκέκας να βρει τη μπάλα.

10′ Η πρώτη επίσκεψη της Γεωργίας στα καρέ του Τζόρβα, χωρίς να ανησυχήσει ο Έλληνας πορτιέρο.

3′ Η Εθνική έχει μπει δυνατά στο ματς κρατάει τη μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το γρήγορο γκολ.

Σέντρα στον αγώνα

Γεωργία: Ρεβισβίλι, Γκριγκαλασβίλι (50′ Ιασβίλι), Κασία, Καλάτζε, Αμισουλασβίλι, Κιζανισβίλι, Μαρτσβαλάτζε, Κανκαβα (42′ Λομζανίτζε), Μαχεντλίτζε (65′ Γκουρούλι), Κομπιασβίλι, Ταργκαμάτζε.

Ελλάδα: Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Τζιώλης (57′ Φωτάκης), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (68′ Αθανασιάδης), Χαριστέας, Γκέκας (90′ Κονέ)

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλός)

Η Εθνική ομάδα μετά τη νίκη με 2-0 επί της Κροατίας κρατάει την τύχη στα χέρια της. Με ισοπαλία ή νίκη απέναντι στην Γεωργία εξασφαλίζει την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Πάντως ακόμη κι αν ηττηθεί μπορεί να προκριθεί αρκεί να μην κερδίσει η Κροατία τη Λετονία.