ΤΕΛΙΚΟ: Γερμανία – Ιταλία 1-2

ΦΩΤΟ REUTERS.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαλοτέλι η Ιταλία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

92′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Οζίλ νίκησε τον Μπουφόν.

92′ Πέναλτι υπέρ της Γερμανίας. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπαλτσαρέτι και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι.

90′ Σουτ του Οζίλ άουτ.

90′ Ο Χούμελς από κοντά σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Μπουφόν με τα πόδια έδιωξε.

89′ Κίτρινη κάρρτα στον Μότα.

82′ Κι άλλη πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Ντι Νατάλε απέναντι στον Νόιερ δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

75′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Μαρκίζιο μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να σημαδέχει σωστά.

71′ Ο Μίλερ στη θέση του Μπόατενγκ.

70′ Ο Ντι Νατάλε στη θέση του Μπαλοτέλι που έφυγε κουτσαίνοντας από το γήπεδο.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Μαρκίζιο με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Νόιερ.

63′ Ο Τιάγκο Μότα στη θέση του Μοντολίβο.

62′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ρόις αλλά λίγο ο Μπουφόν και πολύ το δοκάρι στέρησαν από την Γερμανία το 1-2.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Μπονούτσι.

58′ Ο Ντιαμάντι στη θέση του Κασάνο.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Γερμανία. Ο Λαμ από εξαιρετική θέση κατάφερε να στείλει τη μπάλα πάνω από την εστία του Μπουφόν.

48′ Άψυχο σουτ του Ρόις, μπλόκαρε εύκολα ο Μπουφόν.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Ρόις στη θέση του Ποντόσλκι. Και ο Κλόζε αντί του Γκόμεζ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

36′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ. Ο Μπαλοτέλι με εκπληκτικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Νόιερ. Εξαιρετική ασίστ του Μοντολίβο.

35′ Μακρινό σουτ του Κεντίρα, έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του ο Μπουφόν.

27′ Πολύ καλός ρυθμός στο ματς. Το μακρινό πλασέ του Οζίλ, μπλόκαρε ο Μπουφόν.

20′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ. Ο Κασάνο έκανε τη σέντρα και ο Μπαλοτέλι αμαρκάριστος πήρε τη κεφαλιά και νίκησε τον Νόιερ.

18′ Ωραίο σουτ του Κασάνο, έπεσε στη γωνία του ο Νόιερ και μπλόκαρε.

18′ Ωραία κίνηση του Μοντολίβο αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Νόιερ.

13′ Δυνατό σουτ του Κρόος, ο Μπουφόν έδιωξε.

12′ Παραλίγο αυτογκόλ. Ο Οζίλ σέντραρε, λάθος εκτίμηση του Μπουφόν που έδιωξε πάνω στον Μπαρτσάλι, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία των Ιταλών.

5′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Κρόος εκτέλεσε το κόρνερ, το μπέρδεμα στην άμυνα της Ιταλίας προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί ο Χούμελς αλλά πάνω στη γραμμή ο Πίρλο έσωσε την ομάδα του.

Σέντρα στον αγώνα.

Γερμανία: Νόιερ, Χούμελς, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ (71′ Μίλερ), Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ, Έζιλ, Κρόος, Ποντόλσκι (46′ Ρόις), Γκόμεζ (46′ Κλόζε).

Ιταλία: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαλτσαρέτι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Μαρκίζιο,Ντε Ρόσι, Μοντολίβο (63′ Τιάγκο Μότα), Πίρλο, Μπαλοτέλι (70′ Ντι Νατάλε), Κασάνο (58′ Ντιαμάντι).