Τρίτη, 16 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Κροατία – Ισπανία 0-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ισπανία με γκολ του Νάβας στο 88′ πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Κίτρινη κάρτα στον Γέλαβιτς.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Μάντζουκιτς.

89′ Ο Νεγκρέδο στη θέση του Τσάβι.

88′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Ινιέστα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πάσαρε στον Χέσους Νάβας που δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να ανοίξει το σκορ.

86′ Ο Τσόρλουκα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

83′ Από πλάγια θέση ο Ινιέστα σούταρε αλλά ο Πλετίκοσα απέκρουσε.

81′ Ο Εντουάρντο στη θέση του Βουκόγεβιτς.

78′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία. Ο Πέρισιτς σούταρε αλλά και πάλι ο Κασίγιας απέκρουσε.

73′ Ο Φάμπρεγκας στη θέση του Σίλβα.

65′
Ο Πέρισιτς στη θέση του Πράνιτς και ο Γέλαβιτς αντί του Βίντα.

60′ Ο Χέσους Νάβας στη θέση του Τόρες.

58′ Απίστευτη ευκαιρία για την Κροατία. Ο Μόντριτς έκανε τη σέντρα, ο Ράκιτιτς αμαρκάριστο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κασίγιας έκανε την επέμβαση του αγώνα.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Στρίνιτς.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στο ημίχρονο Ιταλία – Ιρλανδία 1-0 με γκολ του Κασάνο στο 35′. Με αυτά τα αποτελέσματα προκρίνονται οι Ιταλοί και οι Ισπανοί.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Σρνα.

29′ Ο Τσάμπι Αλόνσο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σίλβα αλλά ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι έχασε την ισορροπία του και το σουτ έφτασε εύκολα στα χέρια του Πλετίκοσα.

27΄Κίτρινη κάρτα στον Τσόρλουκα.

25΄ Σουτ του Πράνιτς ο Κασίγιας μπλόκαρε.

24′ Μακρινό σουτ του Πικέ, η μπάλα έφυγε άουτ.

23′ Μακρινό σουτ του Ράμος, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Κραοατίας.

23′ Από πολύ πλάγια ο Τόρες σούταρε αλλά ο Πλετίκοσα απέκρουσε με τα πόδια.

12′ Ωραία πάσα του Νταβίντ Σίλβα, ο Ινιέστα όμως έκανε άψυχο πλασέ και έχασε την ευκαιρία.

7′ Οι Κροάτες έχουν ανάψει καπνογόνα και ο Σταρκ διέκοψε για λίγο το ματς.

Σέντρα στον αγώνα

Κροατία: Πλετίκοσα, Στρίνιτς, Τσόρλουκα, Σίντενφελντ, Βίντα (65′ Γέλαβιτς), Πράνιτς (65′ Πέρισιτς), Ράκιτιτς, Βουκόγεβιτς (81′ Εντουάρντο), Μόντριτς, Σρνα, Μάνζτουκιτς.

Ισπανία: Κασίγιας, Πικέ, Ράμος, Αρμπελόα, Ζόρντι Άλμπα, Ινιέστα, Τσάβι (89′ Νεγκρέδο), Τσάμπι Αλόνσο, Μπουσκέτς, Σίλβα (73′ Φάμπρεγκας), Τόρες (60′ Χέσους Νάβας).