Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Λεβαδειακός – Skoda Ξάνθη 2-0

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ο Λεβαδειακός επικράτησε της Skoda Ξάνθης με 2-0.

90+4′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για καθυστέρηση και αποβολή. Κόκκινη τακτικής αφού ο παίκτης των Βοιωτών ήθελε την αποβολή του ώστε να παίξει στο τελευταίο παιχνίδι.

90+4′ Κίτρινη κάρτα στον Μουλόπουλο

90+3′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μαχαίρας στη θέση του Σουμπίνιο

90′ Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη. Εκτέλεση φάουλ του Μαρσελίνιο λίγο έξω από την περιοχή, ο Κυριακίδης εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ

88′ Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα

81′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Βασιλείου στη θέση του Πόποβιτς

80′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Νταρμπιόν στη θέση του Φλίσκα

Στον πάγκο του Λεβαδειακού βρέθηκε ο Γιάννης Κομπότης, ο οποίος διαμαρτύρήθηκει έντονα

77′ Ο Μαρκόφσκι έστειλε την μπάλα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Παραμαίνει το 2-0

75′ Κόκκινη κάρτα στον Μεντί, για το μαρκάρισμα στον Μαρκόφσκι. Με δέκα παίκτες ο Λεβαδειακός

74′ Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο για διαμαρτυρία

73′ Πέναλτι υπέρ της Ξάνθης. Ο Μαρκόφσκι μπήκε στην περιοχή του Λεβαδειακού και ο Μεντί τον ανέτρεψε

72′ Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη για διαμαρτυρία

64′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Κουτσόπουλος στη θέση του Φαβάλι

62′ Κίτρινη κάρτα στον Στάσιακ

61′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Σέντρα του Βασιλακάκη από αριστερά, ο Μαρκόφσκι αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κυριακίδης εντυπωσιακά κράτησε το μηδέν για την ομάδα του

57′ Σουτ του Πλατέλλα λίγο έξω από την περιοχή, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά

54′ Εκτέλεση φάουλ του Πόι από αριστερά, ο Βασιλακάκης ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ

53′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Κάθετη πάσα του Ζησόπουλου, ο Πόποβιτς από πλάγια θέση δεξιά προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Λυμπερόπουλος με δυσκολία απομάκρυνε

52′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Καζάκη

Αλλαγή ζήτησε ο Καζάκης καθώς δεν μπορεί να συνεχίσε

49′ Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα, για φάουλ στον Καζάκη

49′ Σουτ του Φλίσκα από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη

48′ Εκτέλεση φάουλ του Εντιμάρ λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κυριακίδη

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην αναμέτρηση

41′ Κίτρινη κάρτα στους Πόποβιτς και Μαρσελίνιο για αψιμαχία

39′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πλατέλας στη θέση του Σουάνη

34′ Κίτρινη κάρτα στον Πόι

31′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, 2-0. Ο Πόποβιτς πήρε τη μπάλα πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και με ένα καταπληκτικό σουτ έκανε το 2-0 για τον Λεβαδειακό

23′ Νέα καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Πόποβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Λυμπερόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

18′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, 1-0. Σέντρα του Σουμπίνιο από δεξιά, ο Ναπολεόνι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Λυμπερόπουλου

15′ Ωραία προσπάθεια του Ναπολεόνι από αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Στάσιακ και εν συνεχεία η μπάλα απομακρύνθηκε

9′ Πρώτη καλή φάση στον αγώνα από τον Λεβαδειακό. Κάθετη του Σουμπίνιο στον Πόποβιτς, που έπιασε το σουτ λίγο μέσα απ’ την περιοχή και από πλάγια θέση αριστερά, αναγκάζοντας τον Λυμπερόπουλο να επέμβει εντυπωσιακά

Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος λόγω της έντονης βροχόπτωσης που υπάρχει, κάτι που δυσκολεύει τους ποδοσφαιριστές στις μεταβιβάσεις και τις προσπάθειες τους

1′ Έναρξη του αγώνα

Λεβαδειακός (Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Τομάς, Λισγάρας, Μεντί, Ζησόπουλος, Κόρμπος, Σουμπίνιο, Πόποβιτς, Φαβάλι, Ναπολεόνι

Ξάνθη (Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Κομεσίδης, Στάσιακ, Εντιμάρ, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Σουάνης, Πόι, Μαρσελίνιο, Καζάκης

Διαιτητής: Βοσκάκης
Βοηθοί: Καρατζίκας, Τσολάκης

Δυνατή βροχή πέφτει στη Λιβαδειά, αλλά ο αέρας δεν έχει σε καμία περίπτωση την ένταση που είχε χτες

Ο ισχυρός άνεμος δεν επέτρεψε να πραγματοποιηθεί το παιχνίδι την Κυριακή

Με νίκη οι γηπεδούχοι παίρνουν σημαντική βαθμολογική… ανάσα. Από την άλλη πλευρά, οι Ξανθιώτες “ξεμπλέκουν” εντελώς με την υπόθεση παραμονή