ΤΕΛΙΚΟ: Μάνστεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0

ΦΩΤΟ REUTERS.

Το γκολ του Κομπανί έκρινε το ντέρμπι του Μάντσεστερ, με την Σίτι να παίρνει το πάνω χέρι στη μάχη του τίτλου.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Ο Μίλνερ στη θέση του Νασρί.

88′ Σουτ του Κλισί, ο Ντε Χέα έδιωξε στη γωνία του. Η καλύτερη φάση στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες

83′ Ο Άσλεϊ Γιανγκ στη θέση του Νάνι.

82′ Ο Ρίτσαρντς στη θέση του Σίλβα. Ταμπουρώνεται ο Μαντσίνι.

82′ Ωραία κίνηση του Τουρέ αλλά το σουτ με το αριστερό πέρασε ελάχιστα άουτ.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ.

78′ Ο Βαλέντσια στη θέση του Σκόουλς.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Γιονγκ. Παραλίγο Φέργκιουσον και Μαντσίνι να έρθουν στα χέρια…

72′ Σουτ του Τουρέ έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Τζόουνς.

68′ Ο Ντε Γιονγκ στη θέση του Τέβεζ.

58′ Ο Γουέλμπεκ στη θέση του Παρκ.

58′ Σουτ του Νασρί άουτ.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάγια Τουρέ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΙΤΙ. Ο Κομπανί με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από κόρνερ του Σίλβα, άνοιξε το σκορ.

42′ Σουτ του Παρκ που έφυγε πάνω από την εστία του Χαρτ.

40′ Αντεπίθεση της Σίτι, με τον Αγκουέρο να καθυστερεί και τελικά το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

35′ Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Αγκουέρο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Ντε Χέα.

25′ Ο Αγκουέρο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ στην κίνηση ήταν πολύ άστοχο. Στις εξέδρες και ο Ντιέγκο Μαραντόνα.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Κομπανί για μαρκάρισμα στον Ρούνεϊ.

16′ Επικίνδυνο γύρισμα του Τέβες, με τον Τζόουνς να διώχνει.

6′ Σουτ του Σίλβα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

2′ Η πρώτη φάση για την Γιουνάιτεντ. Ο Κάρικ πήρε την κεφαλιά, ο Ντε Χέα έδιωξε ασθενώς, η μπάλα έφτασε και πάλι στον Κάρικ που σούταρε αλλά βρήκε πάνω στον Κομπανί.

Μεταξύ των οπαδών της Σίτι και ο πρώην ιδιοκτήτης της, Τάξιν Σιναβάτρα.ΦΩΤΟ REUTERS.

Σέντρα στον αγώνα

Μάντσεστερ Σίτι (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαρτ, Λέσκοτ, Κομπανί, Κλισί, Σαμπαλέτα, Μπάρι, Γιάγια Τουρέ, Νασρί (93′ Μίλνερ), Σίλβα (82′ Ρίτσαρντς), Αγκουέρο, Τέβεζ (68′ Ντε Γιονγκ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Ντε Χέα, Φέρντιναντ, Σμόλινγκ, Εβρά, Τζόουνς, Κάρικ, Σκόουλς (78′ Βαλέντσια), Παρκ (58′ Γουέλμπεκ), Γκιγκς, Ρούνεϊ, Νάνι (83′ Γιανγκ).

– Η Γιουνάιτεντ έχει προβάδισμα τριών βαθμών από τη Σίτι όμως αν ηττηθεί θα δει την πλάτη της συμπολίτισσας αφού σε ισοβαθμία οι Πολίτες υπερτερούν. Στον πρώτο γύρο η Σίτι είχε επικρατήσει με το εμφατικό 1-6.

– Η Σίτι θέλει να πάρει το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο μετά το 1968! Και τότε είχε επικρατήσει της Γιουνάιτεντ η οποία είχε τερματίσει δεύτερη.

– Από την άλλη η απόλυτη κυρίαρχος του Αγγλικού ποδοσφαίρου την τελευταία 20ετία, με 12 πρωταθλήματα σε αυτό το διάστημα, θα είναι ικανοποιημένη και με την ισοπαλία που θα της επιτρέψει να μείνει στο +3.

– Αυτή είναι η 163η φορά που οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στο πρωτάθλημα. Η Γιουνάιτεντ έχει 26 νίκες στην έδρα της Σίτι έναντι 22 των Πολιτών.

– H Γιουνάιτεντ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα παίξει εντός με την Σουόνσι και εκτός με την Σάντερλαντ. Η Σίτι εκτός με τη Νιούκαστλ και εντός με την ΚΠΡ.