Σάββατο, 27 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Μαυροβούνιο – Ελλάδα 55-71

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με το άνετο 71-55 του Μαυροβουνίου και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ, αποδεικνύοντας ότι η ήττα από τα Σκόπια ήταν απλά μία κακή παρένθεση. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Κουφό, Καλάθη και Μπράμο.

48-67 Με δύο βολές του Ζήση.

Όλα έχουν κριθεί αφού απομένουν 2.30 για να τελειώσει το ματς.

48-65 Με δύο βολές του Πέκοβιτς. Στους 13 πόντους ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού.

46-65 Τρίποντο ο Φώτσης. Στους 14 ο αρχηγός.

46-62 Μία βολή ο Γέρετιν.

45-62 Λέι απ του Κουφού, ασίστ του Καλάθη.

Τέταρτο φάουλ ο Καλάθης.

45-60 Λέι απ από τον Καλάθη. Τέταρτο φάουλ ο Πέκοβιτς.

45-58 Με δύο βολές του Γέρετιν.

43-58 Από κοντά ο Πέκοβιτς.

Το καλύτερο δεκάλεπτο της Εθνικής μας στο Ευρωμπάσκετ, της επιτρέπει να σκέφτεται ήδη το αυριανό ματς με την Κροατία. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου τα έκαναν όλα όπως έπρεπε. Πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν. Κράτησαν χαμηλά το Μαυροβούνιο και με σερί 19-0! έχουν στα χέρια τους το ροζ φύλλο αγώνα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

41-58 Με φόλοου του Μπιέλιτσα.

39-58 Καλάθι και φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Κουφού. Εκπληκτικός ο Έλληνας σέντερ που έφτασε στους 15 πόντους.

39-55 Κάρφωμα του Πέκοβιτς.

37-55 Τζαμπ σουτ του Βασιλειάδη. Στους 11 πόντους ο φόργουορντ της Μπιλμπάο.

37-53 Με μία βολή του Μπιέλιτσα.

36-53 Καλάθι μετά από πολύ ώρα για το Μαυροβούνιο, με τον Πέκοβιτς.

34-53 Με δύο βολές του Κουφού. Στους 12 πόντους ο σέντερ των Ντένβερ.

Η συνεργασία Καλάθη-Κουφού είναι υποδειγματική στο τρίτο δεκάλεπτο.

34-51 Με μία βολή του Πέκοβιτς. Στο 19-0 σταμάτησε το σερί της Εθνικής.

Τρίτο φάουλ ο Καλάθης

33-51 Καλάθι από τον Κουφό, ασίστ ο Καλάθης. Το… πάρτι συνεχίζεται.

33-49 Με δύο βολές του Καλάθη. 4ο φάουλ του Ντραγκίσεβιτς. Στο 17-0 το σερί.

33-47 Νέος αιφνιδιασμός με τον Κουφό.

33-45 Τρίποντο ο Βασιλειάδης. Έχει πάρει “φωτιά” η Εθνική. 13-0 σερί.

33-42 Κάρφωμα στον αιφνιδιασμός από τον Φώτση. Στους 11 ο αρχηγός, στο 10-0 το σερί

33-40 Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Μπράμου. 8-0 σερί η Εθνική που κλέβει μπάλες και τρέχει.

33-38 Λέι απ ο Καλάθης.

Τρίτο φάουλ ο Ζήσης. το Μαυροβούνιο έχει 4 φάουλ, 7 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

33-36 Λέι απ ο Φώτσης στον αιφνιδιασμό.

33-34 Καλάθι από τον Φώτση. Στους 7 πόντους ο αρχηγός είναι ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής.

Τρίτο φάουλ Πέκοβιτς και Ντραγκίσεβιτς.

33-32 Καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ο Ντάσιτς.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Η Εθνική μας προβληματίζεται και σήμερα στην επίθεση. Τα ποσοστά της είναι απογοητευτικά με 3/12 τρίποντα και 7/18 δίποντα, ενώ έχει και 5 λιγότερα ριμπάουντ σε σχέση με το Μαυροβούνιο.

Ελλάδα: Ξανθόπουλος (2 ριμπ.), Μπουρούσης 2 (0/2 σουτ), Ζήσης 2 (0/5 σουτ και 2 ριμπ.), Βασιλειάδης 6 (2/3 τρίποντα και 2 ριμπ.) Καλάθης 6 (2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Φώτσης 5 (2 ριμπ.), Παπανικολάου 3 (1 κλέψιμο), Μαυροειδής (1 ριμπ.), Μπράμος 2 (1/6 σουτ και 5 ριμπ.), Κουφός 6 (2 κοψίματα και 1 ριμπ.), Σλούκας (1 λάθος), Καϊμακόγλου (1 ριμπ.)

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

31-32 Με μάι βολή του Κουκ. Τρίτο φάουλ ο Ξανθόπουλος.

30-32 Καλάθι από κοντά του Βούτσεβιτς.

28-32 Δύο βολές του Μπουρούση. Ήταν οι πρώτοι του πόντοι στο ματς.

28-30 Δύο βολές ο Ντραγκίσεβιτς.

26-30 Δύο βολές ο Φώτσης. Τρίτο φάουλ ο Μπιέλιτσα.

26-28 Μετά από καλάθι δεχθήκαμε αιφνιδιασμό από τον Γέρετιν.

24-28 Επιτέλους καλάθι από τον Μπράμο.

24-26 Νέο καλάθι ο Πέκοβιτς στον αιφνιδιασμό. Η Εθνική μας έχει κολλήσει για τα καλά στους 26 πόντους.

22-26 Κάρφωμα του Πέκοβιτς. Πρώτοι του πόντοι στο ματς.

Η Εθνική παίζει εξαιρετική άμυνα και θα μπορούσε αν ήταν λίγο πιο εύστοχη να είχε πάρει μεγαλύτερη διαφορά.

20-26 Ωραίο λέι απ του Καλάθη. 6 πόντους έχουν σημειώσει ο Καλάθης, ο Βασιλειάδης και ο Κουφός.

20-24 Τρίποντο ο Βασιλειάδης που ξεκίνησε ζεστός με 2/2 σουτ.

20-21 Με λέι απ του Γέρετιν.

Η Εθνική χωρίς να εντυπωσιάζει, κατάφερε να συνέλθει μετά το κακό της ξεκίνημα και βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Εντυπωσιακός στην αρχή ο Κουφός που όμως χρεώθηκε με 2 γρήγορα φάουλ. Εκτός ρυθμού έχουν αφήσει οι διεθνείς μας τον Πέκοβιτς που είναι άποντος.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

18-21 Ο Παπανικολάου από κοντά μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Φώτση.

18-19 Λέι απ του Βούτσεβιτς.

16-19 Τρίποντο ο Βασιλειάδης.

16-16 Με δύο βολές του Καλάθη.

16-14 Τρίποντο ο Μπορίσοφ.

13-14 Ο Καλάθης.

13-12 Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε μία βολή.

Κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Παπανικολάου που έφευγε στον αιφνιδιασμό.

13-11 Δύο βολές ο Ζήσης, στη θέση του ο Βασιλειάδης.

13-9 Καλάθι και φάουλ ο Μπιέλιτσα.

Δεύτερο φάουλ ο Κουφός, στη θέση του ο Μαυροειδής

10-9 Καλάθι από κοντά ο Μπιέλιστα

8-9 Τρίποντο ο Φώτσης. Σερί 7-0 για την Εθνική.

8-6 Καλάθι και πάλι ο Κουφός.

8-4 Καλάθι ο Κουφός. Ο Φώτσης στη θέση του Μπουρούση.

Ελλάδα: Ξανθόπουλος, Ζήσης, Μπράμος, Κουφός, Μπουρούσης

Τα Σκόπια επικράτησαν με 72-70 της Φινλανδίας, έφτασαν τις 3 νίκες και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Από την άλλη η Φινλανδία αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.  Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η νίκη είναι μονόδρομος για την Εθνική μας ομάδα απέναντι στο Μαυροβούνιο.