Πέμπτη, 18 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

ΦΩΤΟ REUTERS
Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα στην παράταση με 1-0, χάρις το τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο (103′).
ΛΗΞΗ αγώνα.

120′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντι Μαρία και αποβολή. Η Ρεάλ για ένα ακόμα αγώνα κόντρα στην Μπαρτσελόνα θα τελειώσει με παίκτη λιγότερο.

119′ Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Γκαράι στην θέση του Καρβάλιο.

118′ Μία ανάσα από το 2-0 η Ρεάλ. Αρχικά ο Αντεμπαγιόρ με στην συνέχεια ο Ρονάλντο δεν μπόρεσαν να στείλουν τηυν μπάλα στα δίχτυα.

117′ Κίτρινη κάρτα στον Αντριάνο.

116′ Η Μπαρτσελόνα έχει πλέον φέρει το παιχνίδι στο μισό γήπεδο, όμως η ψυχωμένη Ρεάλ… κρατάει το 1-0.

108′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κεϊτά στην θέση του Μπουσκέτς

106′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αφελάι στην θέση του Βίγια.

Έναρξη δευτέρου μέρους στην παράταση

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην παράταση

105′ Κεφαλιά του Βίγια, μπλόκαρε ο Κασίγιας

104′ Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Γκρανέρο στην θέση του… κατάκοπου Κεντίρα.

103′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ για την Ρεάλ Μαδρίτης. Σέντρα ακριβείας του Ντι Μαρία από τα αριστερά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε την ισχυρή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ.

98′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο πέρασε στο σπριντ τον Αντριάνο, έκανε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Έναρξη παράτασης

Το παιχνίδι πάει παράταση…

90′ Σουτ του Ντι Μαρία από πλάγια θέση και αριστερά, ο Πίντο έδιωξε με το ένα χέρι.

88′ Ο Αντεμπαγιόρ έβγαλε την πάσα στον Ρονάλντο, αυτός όμως άργησε και έτσι ο Ντάνιελ Άλβες πρόλαβε και έδιωξε.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Ντι Μαρία

81′ Ο Κασίγιας… νίκησε τον Ινιέστα. Ο Ισπανός έστειλε κόρνερ το σουτ του μέσου της Μπαρτσελόνα.

75′ Απανωτή ευκαιρία της Μπάρτσα. Λόμπα του Πέδρο, την οποία απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Κασίγιας! Κυριαρχούν οι Καταλανοί…

75΄Πολύ κοντά στο γκολ η Μπαρτσελόνα! Σουτ του Μέσι, δύσκολη απόκρουση του Κασίγιας.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Αντεμπαγιόρ

69′ Οφ σάιντ το γκολ του Πέδρο

65′ Πρώτη προσπάθεια του Μέσι στο ματς. Το σουτ του Αργεντινού πέρασε ψηλά άουτ

64′ Σουτ του Τσάμπι Αλόνσο, η μπάλα πέρασε άουτ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Μέσι

Η Μπαρτσελόνα “πατάει” πιο εύκολα στην περιοχή της Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι δείχνουν κουρασμένοι

57′ Ο Βίγια μπήκε στην περιοχή της Ρεάλ, έκανε το σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ.

51′ Ο Πέδρο μπήκε από διαγώνια θέση και αριστερά, έκανε το σούτ πριν μπεί στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας.

Έχει μπει πιο δυνατα στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα

ΈΝΑΡΞΗ δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Μεστάγια

43′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ρεάλ. Σέντρα από τα δεξιά του Οζίλ, ο Πέπε έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πίντο

40′ Ασφυκτικό πρέσινγκ από τους παίκτες της Ρεάλ, που δεν επιτρέπει την Μπαρτσελόνα να κάνει το γνωστό της παιχνίδι.

Ο Ρονάλντο μετά από μία επιθετική του προσπάθεια (ΦΩΤΟ Reuters)

36′ Ο Ρονάλντο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση δεξιά, αλλά ο Πίντο έπεσε και μπλόκαρε.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο, για φάουλ στον Καρβάλιο.

Υπό το... βλέμμα του Τσάμπι Αλόνσο η προσπάθεια του Μέσι (ΦΩΤΟ Reuters)

30′ Νέα καλή στιγμή για την Ρεάλ. Ο ρονάλντο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Καταλανών, αλλά δεν έπιασε καθόλου καλά το σουτ και ο Πίντο μπλόκαρε εύκολα.

28′ “Ανάβουν τα αίματα” σιγά σιγά. Βίγια και Αρμπελόα τσακώθηκαν, ενώ αμέσως μετά… διαπληκτίστηκαν οι Ράμος και Μέσι.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Πέπε, για φάουλ στον Πέδρο.

21′ Σουτ του Οζίλ στην κίνηση, λίγο έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

Παράπονα των παικτών στο διαιτητή (ΦΩΤΟ Reuters)

13′ Φάουλ στον Τσάμπι Αλόνσο από τον Μπουσκέτς που ήταν για κάρτα, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα…

12′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ρεάλ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόπηκε από αμυντικό της Μπαρτσελόνα μέσα από τη μικρή περιοχή. Στην συνέχεια η σέντρα που βγήκε στην καρδιά της περιοχής των καταλανών δεν πήγε σε κεφάλι Μαδριλένου κ πέρασε άουτ.

Δυνατές μονομαχίες από τους παίκτες και των δυο ομάδων. Καμία σημαντική ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο.

7′ Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Τσάβι, η μπάλα πέρασε άουτ.

3′ Ένταση μετά από ένα φάουλ που κέρδισε η Ρεάλ (ανάμεσα στον Άλβες και τον Ντι Μαρία )

2′ Τραγική εκτέλεση φάουλ του Αλόνσο, η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά

Όπως αναμενόταν, η Σακίρα πήγε στο γήπεδο για να δει τον αγαπημένο της Πικέ! (foto Reuters)

Έναρξη του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας

Το βασιλικό ζεύγος έκανε την εμφάνιση του στις εξέδρες του γηπέδου. Αυτή την στιγμή ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ισπανίας.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα):
Πίντο, Αντριάνο, Πικέ, Μπουσκέτς, Ντάνι Άλβες, Μαστσεράνο, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο, Βίγια

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Μαρσέλο, Καρβάλιο, Ράμος, Αρμπελόα, Πέπε, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα, Εζίλ, Ντι Μαρία, Ρονάλντο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο
ΓΗΠΕΔΟ: «Μεστάγια»

Πέντε φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες σε τελικό του κυπέλλου Ισπανίας οι δύο ομάδες. Στις τρεις από αυτές πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα (1968, 1983, 1990), ενώ δύο φορές κατάφερε η Ρεάλ να σηκώσει το τρόπαιο (1936, 1974).

Εικόνα από το “Μεστάγια” 40 λεπτά πριν την έναρξη του “clasico” από το Marca.com