ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θριάμβευσε στο ντέρμπι της Πριμέρα Ντιβιζιόν και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο. Κεντίρα και Ρονάλντο τα γκολ της Βασίλισσας ενώ ο Αλέξις ισοαφάρισε προσωρινά για την Μπαρτσελόνα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

94′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ρονάλντο από κοντά έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

93′ O Ιγκουαϊν στη θέση του Μπενζεμά.

89′ Ο Καγιεχόν στη θέση του Οζίλ.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Μασκεράνο.

81′ Ο Φάμπρεγκας στη θέση του Τέγιο.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Γκρανέρο.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Οζίλ.

74′ Ο Πέδρο στη θέση του Αντριάνο.

73′ Ο Γκρανέρο στη θέση του Ντι Μαρία.

73′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Βαλντές, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Ρεάλ. Το 2ο γκολ του Πορτογάλου σε Κλάσικο, το 42ο στην Πριμέρα και το 54ο σε όλες τις διοργανώσεις.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Τέγιο πλάσαρε από καλή θέση, ο Κασίγιας απέκρουσε, ο Αντριάνο σούταρε και πάλι ο πορτιέρο της Ρεάλ έδιωξε αλλά ο Αλέξις με διπλή προσπάθεια στην πρώτη του ουσιαστικά επαφή με τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα.

67′ Ο Σάντσες στη θέση του Τσάβι.

66′ Σουτ του Τσάβι, δίπλα από το δοκάρι του Κασίγιας.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Τιάγκο πάσαρε στον Τέγιο, αλλά ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Μπαρτσελόνα έκανε κάκιστο πλασέ.

52′ Τραβηγμένη επιλογή του Τέγιο που σούταρε από πλάγια αλλά αστόχησε.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπι Αλόνσο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ξεκίνησε δυνατή βροχή στη Βαρκελώνη.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.

Μετά από πολλά ριπλέι φαίνεται ότι ο Κεντίρα ήταν σε θέση οφσάιντ στη φάση του γκολ.

27′ Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι έβγαλε ασίστ στον Τσάβι αλλά ο Ισπανός μέσος αστόχησε στο τετ α τετ.

20′ Δυνατό σουτ του Ρονάλντο με το αριστερό, πέρασε παράλληλα από την εστία του Βαλντές.

17′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Κόρνερ από τα δεξιά, ο Πέπε κέρδισε την κεφαλιά από τον Αντριάνο, ο Βαλντές απέκρουσε ασθενώς αλλά ο Κεντίρα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ρεάλ έφτασε τα 108 γκολ και έκανε ρεκόρ στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Και στο πρώτο ματς των δύο ομάδων οι Μαδριλένοι είχαν προηγηθεί αλλά είχαν χάσει με 3-1 στο Μπερναμπέου.

16′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουσκέτς για φάουλ πάνω στον Ρονάλντο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ έχει τρεις τελικές έναντι καμίας της Μπαρτσελόνα.

11‘ Στην αντεπίθεση βγήκε ο Μπενζεμά, αλλά το αριστερό σουτ του Γάλλου έφτασε εύκολα στον Βαλντές.

6′ H απάντηση της Μπαρτσελόνα. Ο Άλβες εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας, αλλά ο Κασίγιας βγήκε έγκαιρα και έδιωξε.

4′ Η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Οζίλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Βαλντές έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.

Τα δύο μεγάλα αστέρια των δύο ομάδων. Ο Μέσι έχει 63 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και ο Ρονάλντο 53, ΦΩΤΟ REUTERS

Σέντρα στον αγώνα.

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πουγιόλ, Μασκεράνο, Αντριάνο (74′ Πέδρο), Μπουσκέτς, Τσάβι (67′ Αλέξις Σάντσες), Τιάγκο, Ινιέστα, Τέγιο (81′ Φάμπρεγκας), Μέσι.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία (73′ Γκρανέρο), Οζίλ (89′ Καγιεχόν), Κριστιάνο, Μπενζεμά (93′ Ιγκουαϊν).

Διαιτητής: Μαγιένκο

ΦΩΤΟ MARCA.COM

Η Ρεάλ έχοντας το +4 στη βαθμολογία βολεύεται και με την ισοπαλία ενώ η Μπαρτσελόνα από την άλλη θέλει μόνο τη νίκη που της επιτρέψει να πλησιάσει στον ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες έχουν από 86 νίκες στα μεταξύ τους ματς και αν νικήσει η Μπαρτσελόνα θα πάρει για πρώτη φορά μετά από 60 ολόκληρα χρόνια προβάδισμα στις νίκες.

Μέσι και Ρονάλντο έχουν από 41 τέρματα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ και θα παλέψουν μέχρι το τέλος για την ανάδειξη του πρώτου σκόρερ.

Ο Γκουαρντιόλα έχει χάσει μόλις μία φορά από την Ρεάλ και θέλει να διατηρήσει την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στους Μαδριλένους.