Παρασκευή, 29 Μαρ.
15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ρεάλ έκανε πάρτι μέσα στο Καμπ Νου και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Ινιέστα πάσαρε στον Ζόρντι Άλμπα και ο αριστερός μπάκ της Μπαρτσελόνα πλάσαρε τον Λόπεζ.

88′ Σουτ του Ινιέστα μέσα από την περιοχή, έφυγε άουτ.

84′ Ο Εσιέν στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο.

83′ Ο Ρονάλντο άγγιξε το χατ τρικ αλλά ο Πίντο απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου.

78′
Ο Πέπε στη θέση του Οζίλ.

73′ Ο Τιάγκο στη θέση του Τσάβι.

71′ Ο Τέγιο στη θέση του Πέδρο. Οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα αν και η ομάδα τους χάνει με το βαρύ 3-0 από την Ρεάλ, τραγουδούν τον ύμνο της Μπάρτσα.

70′ Ο Καγιεχόν στη θέση του Ιγκουαΐν.

68′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Από κόρνερ του Οζίλ ο Βαράν με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Πίντο.

60′ Ο Βίγια στη θέση του Φάμπρεγκας.

57′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Ντι Μαρία έφυγε στην κόντρα, έσπασε… τη μέση του Πουγιόλ, έκανε το σουτ αλλά ο Πίντο έδιωξε. Η μπάλα έφτασε στον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για δεύτερη φορά.

52′ Μεγάλγη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς σούταρε αλλά ο Λόπεζ έδιωξε με γροθιές και ο Αρμπελόα πρόλαβε τον Φάμπρεγκας.

50′ Η καταπληκτική πάσα του Τσάμπι Αλόνσο έβγαλε αμαρκάριστο τον Κοεντράο ο οποίος σούταρε με το αριστερό στην αγκαλιά του Πίντο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

40′ Κίτρινη κάρτα στον Πουγιόλ.

39′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι, πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

37′ Κ
ίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύεται να ανοίξει την άμυνα της Ρεάλ, ενώ η βασίλισσα με τον Ρονάλντο να έχει… τρελά κέφια κρατάει εύκολα το υπέρ της σκορ.

23′ Τρίτο σουτ του Ρονάλντο μετά το γκολ που πέτυχε, ο Πίντο μπλόκαρε.

13′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Ρονάλντο σκόραρε για έκτο συνεχόμενο ματς μέσα στο Καμπ Νου και δίνει προβάδισμα στην Ρεάλ.

12′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΡΕΑΛ. Ο Πικέ ανέτρεψε τον Ρονάλντο μέσα στην περιοχή της Μπαρτσελόνα και ο διαιτητής σωστά έδωσε το πέναλτι.

7′ Μακρινό σουτ του Φάμπρεγκας, μπλόκαρε εύκολα ο Λόπεζ.

2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Πέδρο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

Μπαρτσελόνα (Ζόρντι Ρόουρα): Πίντο, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι (73′ Τιάγκο), Φάμπρεγκας (59′ Βίγια), Ινιέστα, Πέδρο (70′ Τέγιο), Μέσι.

Ρεάλ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντιέγκο Λόπεζ, Αρμπελόα,. Ράμος, Βαράν, Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο (84′ Εσιέν), Κεντίρα, Ντι Μαρία. Οζίλ (78′ Πέπε), Κριστιάνο, Ιγκουαΐν (70′ Καγιεχόν).

Και ο Ίκερ Κασίγιας βρίσκεται στη Βαρκελώνη για να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του.