15oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Ολ. Βόλου – Ατρόμητος 0-0

Ο Ατρόμητος πήρε “λευκή” ισοπαλία στην έδρα του Ολυμπιακού Βόλου και έχοντας την νίκη με 2-1 από τον πρώτο αγώνα στο Περιστέρι, πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ.
Μετά το τέλος του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του προέδρου του Ολυμπιακού Βόλου, Αχιλλέα Μπέου και ορισμένων οπαδών.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90+1′ Κεφαλιά του Μάρτιν στο 1′ των καθυστερήσεων, ο Ιτάνζ μπλόκαρε εύκολα

Πέντε λεπτά καθυστερήσεων

89′ Δύσκολη επέμβαση του Γιακούποβιτς σε σουτ του Αναστασάκου

85′ Απογοητευτικό το μακρινό σουτ του Μόνχε

83′ Τελευταία αλλαγή για τυον Ατρόμητο. Ο

78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Νέμεθ στην θέση του Σολάκη

75′ Κίτρινη κάρτα στον Νεμπεγλέρα του Ατρόμητου

72′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο με τον Αναστασάκο. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Έλληνας επιθετικός τρίπλαρε έξοχα τον Σανκαρέ και σούταρε συρτά, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Γιακούποβιτς

70′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αναστασάκος στη θέση του Καμαρά

67′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή των “ερυθρόλευκων”, βρέθηκε απέναντι στον Γιακούποβιτς, προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα, όμως το τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπόλκαρε δύσκολα τη μπάλα

65′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ακόστα στη θέση του Ρόκα

64′ Κεφαλιά του Ούμπιντες, η μπάλα στα χέρια του Ιτάνζ

62′ Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ του Ολυμπιακού Βόλου

60′ Επικίνδυνη σέντρα από τον Ρόκα, έδιωξαν οι παίκτες του Ατρομήτου.

57′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Τάτος στην θέση του Μπρίτο

56′ Αλλαγή για τον Ο(λυμπιακό Βόλου. Ο Μαρτίν στην θέση του Μπρέσκα

53′ Σουτ του Ούμπιντες έξω από την περιοχή, η μπάλα και πάλι στα χέρια του Ιτάνζ

51′ Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα του Ατρόμητου

49′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ, ο Σανκαρέ δεν βρήκε όπως ήθελε τη μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Ιτάνζ μπλόκαρε.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους

Λήξη πρώτου μέρους

45′ Κίτρινη κάρτα στον Άλβαρες του Ολυμπιακού Βόλου.

Οι ερυθρόλευκοι” προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, καθώς οι παίκτες του Ατρομήτου τους δίνουν πολύ χώρο, όμως δεν μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ιτάνζ. Πολλά τα λάθη και από τις δυο ομάδες.

35′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ούμντιντες, ο Ιτάνζ μάζεψε εύκολα.

Το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά, καθώς ο Ιτάνζ δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου δεν πάτησε καλά στο έδαφος, με αποτέλεσμα να γυρίσει το πόδι του. Ο Ιτάνζ θα συνεχίσει πάντως κανονικά

25′ Ο Μόνχε έβγαλε την πάσα στον Μπρέσκα, ο οποίος με πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

20′ Ο Καμαρά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιακούποβιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε στην δεξιά γωνία του.

19′ Μακρινό σουτ του Ντολεζάι, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Η μπάλα έφτασε μετλα από εκτέλεση κόρνερ στον Μπρέσκα, ο οποίος γύρισε την μπάλα τυφλά προς την μικρή περιοχή. Εκεί βρέθηκε ο Σανκαρέ, την κεφαλιά του έδιωξε ο Ιτάνζ

11′ Κόρνερ του Ούμπιντες, ο Σανκαρέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Προσεκτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Με σέντρες προσπαθεί η ομάδα του Βόλου να βάλει τη μπάλα στην περιοχή του Ατρόμητου, οι αμυντικοί του οποίου αντιδρούν καλά μέχρι στιγμής στο ψηλό παιχνίδι.

Καμία αξιόλογη φάση στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα.

1′ Έναρξη αγώνα

Ολ. Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Ντολεζάι, Άλβαρες, Ρόκας, Ούμπιντες, Μόνχε, Μπρέσκα, Σολάκης.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νάστος, Σκόνδρας, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαρμιέντο, Σαγκανόφσκι, Μπρίτο, Καμαρά

Διαιτητής: Τάσος Κακκός
Βοηθοί: Τάτσης, Καρσιώτης
Γήπεδο: Παθεσσαλικό Στάδιο Βόλου

Ξαφνική αδιαθεσία (κολικό του νεφρού) αισθάνθηκε λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα ο διαιτητής Τάσος Κάκος. Σε περίπτωση που δεν μπορέσει να πάρει μέρος στον αγώνα, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης.

Μικροεπεισόδια στον πάγκο του Ατρομήτου. Κάποιος φίλαθλος μπήκε στο γήπεδο και έβρισε τον Γιώργο Δώνη. Ο Έλληνας τεχνικός αντέδρασε και απειλήθηκε… σύρραξη. Το συγκεκριμένο άτομο απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο! Την κατάσταση “έσωσε” και η επέμβαση του γενικού αρχηγού του Ολυμπιακού Βόλου Τάκη Γιαννόπουλου…