ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-1

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Εκπληκτική ανατροπή έκανε ο Ολυμπιακός με γκολ στο 86′ και στο 94′ και έσωσε την πατρίδα παίρνοντας τη νίκη κόντρα στην Ξάνθη. Με 10 παίκτες οι ακρίτες από το 88′.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

95′ Κίτρινη κάρτα στον Πόι, στον Μοντέστο και στον Κοστάντσο.

94′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μέλμπεργκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.

5 είναι τα λεπτά της καθυστέρησης.

92′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Η μπάλα στρώθηκε στον Μιραλάς αλλά από πλεονεκτικότατη θέση ο Βέλγος αστόχησε.

90′ Κίτρινη στον Μπέρτο για δυνατό φάουλ πάνω στον Μέλμπεργκ που βρέθηκε σε θέση εξτρέμ.

88′ ΑΠΟΒΟΛΗ για την Ξάνθη. Ο Εντιμάρ σταμάτησε με τα χέρια τον Μιραλάς και είδε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

86′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Τζιμπούρ κράτησε όσο έπρεπε τη μπάλα, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Πάντελιτς απέδειξε ότι γνωρίζει όσο κανείς άλλος στον Ολυμπιακό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

84′ Μακρινό σουτ του Ντίκα εύκολα ο Κοστάντσο.

79′ Άψυχο σουτ του Πάντελιτς στην αγκαλιά του Βιβιανί.

79′ Ο Πόι πέρασε σαν σταματημένο τον Μέλμπεργκ αλλά από πολύ πλάγια δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα προς την εστία.

75′ Ο Βλαχοδήμος στη θέση του Μαρσελίνιο.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Εντιμάρ.

73′ Ο Μιραλάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά το φάουλ του Χολέμπας και την απόκρουση του Βιβιανί αλλά σωστά ο βοηθός υπέδειξε τον Βέλγο σε θέση οφσάιντ.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα.

71′ Πολύ δυνατό φάουλ του Ντίκα, η μπάλα έφυγε άουτ.

70′ Μακρινό σουτ του Ορμπάιθ, εύκολα μπλόκαρε ο Βιβιανί.

68′ Ο Μακούν στη θέση του Φουστέρ.

68′ Κεφαλιά του Χολέμπας άουτ.

65′ Ο Μάρα στη θέση του Σουάνη.

63′ Ο Χολέμπας μπήκε μόνος του από τα αριστερά αλλά στην παράλληλη σέντρα του δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

60′ Εκπληκτικό σουτ του Φουστέρ που έφυγε λίγο άουτ.

59′ Κίτρινη στον Μέλμπεργκ.

58΄ Νεύρα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Ντίκα, Μέλμπεργκ και Ιμπαγάσα λίγο έλειψε να πιαστούν στα χέρια.

57′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Αμντούν και ο Μοντέστο στη θέση του Τοροσίδη.

56′ Ο Μιραλάς από πλάγια θέση σούταρε αλλά ο Βιβιανί μπλόκαρε.

55′ Ο Ντίκα στη θέση του Καζάκη.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελίνιο.

51′ Αντεπίθεση της Ξάνθης με 3 παίκτες και μόνο τον Χολέμπας, αλλά ο Σουάνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κοστάντσο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

46′ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Χολέμπας.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το ματς και το πλήρωσε, αφού ο Μαρσελίνιο με καταπληκτικό τέρμα έπιασε στον ύπνο τον Κοστάντσο μόλις στο 14′. Η ψυχρολουσία από το γκολ κράτησε αρκετά και οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν ουσιαστικά να ισοφαρίσουν μόνο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους όταν έχασαν ευκαιρίες με τους Τζιμπούρ, Μιραλάς και Μέλμπεργκ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κεφαλιά του Μιραλάς άουτ.

45′ Πιέζει ο Ολυμπιακός και χάνει κι άλλη ευκαιρία με τον Τζιμπούρ να τσιμπάει τη μπάλα αλλά ο Βιβιανί έδιωξε.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα σέντραρε, ο Μέλμπεργκ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

37′ Η καλύτερη ευκαιρία του Ολύμπιακού στο ματς. Ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα, ο Τζιμπούρ έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

23′ Ο Αμπντούν που είναι ο πιο δραστήριος παίκτης του Ολυμπιακού έβγαλε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Βιβιανι πρόλαβε τον Τζιμπούρ.

20′ Μακρινό σουτ του Αμπντούν η μπάλα έφυγε άουτ.

14′ ΓΚΟΛ για τη Ξάνθη. Απίστευτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους με τον Μαρσελίνιο να μπαίνει από τα αριστερά και με κεραυνό να αφήνει άγαλμα τον Κοστάντσο.

7′ Σουτ του Πόι, έπεσε στη γωνία του ο Κοστάντσο και μπλόκαρε.

6′ Κούρσα του Αμπντούν από τα δεξιά, σέντρα στον Τζιμπούρ ο οποίος από δύσκολη θέση δεν μπόρεσε με το κεφάλι να στείλει τη μπάλα προς την εστία.

4′ Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.