Πέμπτη, 18 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 4-0

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν άνετα τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και αποσπάστηκαν 4 βαθμούς από τον Παναθηναϊκό. Δύο γκολ ο Τζιμπούρ που έφτασε στα τρία στη Σούπερ Λίγκα και από ένα οι Σιόβας, Μανιάτης οι οποίοι σκόραραν για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Ο Μίλιεβιτς προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Κάρολ απέκρουσε.

88′ Μετά από ώρα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Ναπολεόνι σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Κάρολ πρόλαβε.

85′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Τζιμπούρ.

81′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Αμπντούν.

75′ Ο Μίλιεβιτς στη θέση του Βασιλείου.

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ιδανική αντεπίθεση για τους ερυθρόλευκους με τον Αμπντούν να φεύγει πίσω από τη σέντρα, να πασάρει στον Τζιμπούρ και ο τελευταίος δεν είχε πρόβλημα να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Αλγερινός επιθετικός έφτασε τα 22 με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

73′ Ο Φουστέρ στη θέση του Ιμπαγάσα. Ο Αργεντινός αποθεώνεται.

70′ Ο Κοτίτσας στη θέση του Ζησόπουλου.

63′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Αμπντούν έκανε το γύρισμα και ο Μανιάτης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από 33 ματς με τη φανέλα των ερυθρόλευκων ο διεθνής μέσος σημείωσε το πρώτο του γκολ και έβδομο στη Σούπερ Λίγκα.

57′ Ο Ναπολεόνι στη θέση του Πόι.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Χοσέμι.

56′ Σουτ του Μάρτινς που έφυγε άουτ.

50′ Δυνατό σουτ του Τοροσίδη από πλάγια που έφυγε άουτ.

49′ Κεφαλιά του Τζιμπούρ, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Ωραίο σουτ του Βασιλείου που πέρασε λίγο άουτ.

38′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μασάντο εκτέλεσε το φάουλ ο Παπάζογλου έκλεψε με το κεφάλι τη μπάλα μέσα από τα χέρια του Κυριακίδη και ο Τζιμπούρ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Ο Πόι διαμαρτυρήθηκε για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα του και είδε την κίτρινη κάρτα.

37′ Ο Μανιάτης έβγαλε στον Τζιμπούρ, ο Αλγερινός έκανε την προβολή αλλά ο Χοσέμι πρόλαβε και έδιωξε.

30′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Αμπντούν να την ολοκληρώνει μόνος του και τον Κυριακίδη να αποκρούει το σουτ του Αλγερινού.

20′ Σέντρα του Ιμπαγάσα, ο Μανιάτης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

16′ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Μαχαίρα.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα.

5′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Χολέμπας εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Σιόβα ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Σέντρα στον αγώνα

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Παπάζογλου, Σιόβας, Χολέμπας, Μανιάτης, Μοντέστο, Ιμπαγάσα (73′ Φουστέρ), Αμπντούν (81′ Φετφατζίδης), Μασάντο, Τζιμπούρ (85′ Πάντελιτς).

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Γκονζάλεθ, Μαχαίρας, Κόρμπος, Ροτζέριο, Πόι (57′ Ναπολεόνι), Βασιλείου (75′ Μίλιεβιτς), Ζησόπουλος (70′ Κοτίτσας), Λισγάρας, Μεντί, Ακόστα.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος