ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – ΟΦΗ 1-0

Το γκολ του Μέλμπεργκ στο 81′ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Σουτ του Βάντο, μπλόκαρε ο Κάρολ.

86′ Ο Πίτσος στη θέση του Κάλαϊτζιτς.

86′ Κεφαλιά του Τζιμπούρ που έφυγε άουτ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Φετφατζίδη για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Βάντο.

81′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ορμπάιθ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μέλμπεργκ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο.

76′ Κεφαλιά του Ντιόγκο άουτ.

74′ Ο Φέισα στη θέση του Μανιάτη.

73′ Ο Καμπάνταης στη θέση του Μάντζιου.

72′ Κι άλλη αντεπίθεση για τον ΟΦΗ με τον Παπουλή να σουτάρει άστοχα.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Βερόν.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Σαχσανίδη.

67′ Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Τζιμπούρ που τσίμπησε τη μπάλα αλλά την έστειλε πάνω από την εστία του ΟΦΗ.

65′ Ο Φετφατζίδης σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

64′ Ο Λόπεθ στη θέση του Σίσιτς.

63′ Η πρώτη ευκαιρία του ΟΦΗ στο ματς. Ο Παπουλής έφυγε στην κόντρα, προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Κάρολ αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

62′ Ο Ντιόγκο στη θέση του Αμντούν.

56′ Φάουλ του Μιραλάς, έδιωξε ο Σαχσανίδης.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο.

53′ Σουτ του Φετφατζίδη που έφυγε άουτ.

52′ Σουτ του Χολέβα άουτ.

48′ Αμπντούν και Τζιμπούρ δεν μπόρεσαν να στείλουν από καλή θέση τη μπάλα στα δίχτυα αφού τα σουτ κόντραραν.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Φουστέρ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου.

43′ Η κεφαλιά του Μανιάτη από καλή θέση έφυγε άουτ.

38′ Ο Χολέβας εκτέλεσε φάουλ, ο Σαχσανίδης απέκρουσε και ο Φουστέρ που πήρε την επαναφορά σούταρε άστοχα.

36′ Σέντρα του Μιραλάς, κεφαλιά του Μαρκάνο η οποία έφυγε άουτ.

31′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χολέβα που έφυγε άουτ.

21′ Σουτ του Μιραλάς που έφυγε άουτ.

20′ Εξαιρετική σέντρα του Αμπντούν, ο Τζιμπούρ βρήκε τη μπάλα αλλά την έστειλε άουτ.

17′ Σέντρα του Τοροσίδη, απέκρουσε με γροθιές ο Σαχσανίδης.

15′ Ωραίο συρτό σουτ του Αμπντούν, ο Σαχσανίδης απέκρουσε ασθενώς, Τζιμπούρ έκανε την προβολή αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απομάκρυνε τη μπάλα.

8′ Σέντρα του Αμντούν, ωραίο σουτ στον αέρα του Μιραλάς που πέρασε άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κάρολ, Τοροσίδης, Χολέβας, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Μανιάτης (74′ Φέισα), Φουστέρ (46′ Φετφατζίδης), Αμπντούν (62′ Ντιόγκο), Μιραλάς, ΤζΙμπούρ

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Σαχσανίδης, Βάντο, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Γαλανόπουλος, Βερόν, Κάλαϊτζιτς (86′ Πίτσος), Ζόρντι Λόπεζ, Παπουλής, Σίσιτς (64′ Λόπεθ), Μάντζιος (73′ Καμπάνταης).

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος