Παρασκευή, 29 Μαρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-67

Ο Ολυμπιακός “καπάρωσε” την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, επικράτησε για δεύτερη φορά του Παναθηναϊκού και πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού του για την Κυριακή και τον τελικό του κυπέλλου.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

72-67 Με τρεις βολές του Διαμαντίδη τελείωσε το ματς.

72-64 Μία βολή του Λο.

71-64 Εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε. 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

71-62 Λέι απ του Ξανθόπουλου. 1 λεπτό πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ.

71-60 Ο Πρίντεζης με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ. 3 λεπτά πριν το τέλος.

69-60 Καλάθι του Σχορτσανίτη.

69-58 Στον αιφνιδιασμό ο Λο.

Λάθος του Λάσμε 4.40 πριν το τέλος.

Έχασε δύο βολές ο Χάινς.

67-58 Στον αιφνιδιασμό ο Μπανκς.

67-56 Στον αιφνιδιασμό ο Λο. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

65-56 Τρίποντο του Περπέρογλου.

62-56 Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Λάσμε.

62-54 Αριστερό λέι απ του Λάσμε.

62-52 Από τη γωνία ο Χάινς.

60-52 Με καλάθι του Σλούκα ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 58-52. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και με 10 πόντους μπροστά στο σκορ, έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ο Παναθηναϊκός στηρίζει όλο του το επιθετικό παιχνίδι σε Διαμαντίδη και Σχορτσανίτη.

58-52 Με δύο βολές του Διαμαντίδη.

58-50 Με δύο βολές του Περπέρογλου.

Τρίτο φάουλ ο Καπόνο.

56-50 Καλάθι και φάουλ από τον Τσαρτσαρή.Έχασε τη βολη.

Έχασε δύο βολές ο Σπανούλης.

56-48 Ο Διαμαντίδης κρατάει μόνος του τον Παναθηναϊκό.

56-46 Τρίποντο του Περπέρογλου.

Τρίτο φάουλ του Περπέρογλου.

53-46 Εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε από ασίστ του Διαμαντίδη.

Τρίτο φάουλ του Λο.

53-44 Ο Χάινς δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά στον Ολυμπιακό.

51-44 Με δύο βολές του Σπανούλη. Στους 11 πόντους ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

Η φάση με το φάουλ πάνω στον Γκιστ που άναψε φωτιές στη λήξη του ημιχρόνου

49-44 Τρίποντο του Διαμαντίδη. Στους 10 πόντους ο αρχηγός του Παναθηναϊκού.

Τρίτο φάουλ του Σχορτσανίτη.

Τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη. Ο Ολυμπιακός έχει πλέον 5/11 τρίποντα ενώ ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε με 4/6 έχει χάσει από τότε 9 μακρινά σουτ.

49-41 Τρίποντο στο τέλος του χρόνου της επίθεσης ο Παπανικολάου.

46-41 Απάντησε ο Ούκιτς.

46-39 Το πρώτο τρίποντο του Σπανούλη.

43-39 Από κοντά ο Σχορτσανίτης.

43-37 Με δύο βολές του Σερμαντίνι.

41-37 Με δύο βολές του Σχορτσανίτη. Έφτασε στους 10 πόντους.

Τρίτο φάουλ του Σερμαντίνι.

41-35 Τρίποντο του Λο. Το μεγαλύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο ματς.

38-35 Ο Διαμαντίδης στους 7 πόντους.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Ολυμπιακός: Χάινς 2, Λο 4 (3 ασίστ), Άντιτς 2, Σπανούλης 6 (1/7 σουτ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ 5 (2/2 δίποντα), Πρίντεζης 9 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παπανικολάου 6 (2/2 σουτ, 2 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός:
Σχορτσανίτης 8 (3/3 δίποντα, 2/5 βολές), Μπράμος (3 ριμπάουντ), Μασιούλις 4, Καπόνο 3 (1/3 τρίποντα), Λάσμε 3 (3/4 βολές), Τσαρτσαρής 3 (1/3 τρίποντα), Διαμαντίδης 5 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 3 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος 2 (1/3 σουτ).

Ένταση μεταξύ του Τόμιτς και του Μανωλόπουλου, δηλαδή των βοηθών του Μπαρτζώκα και του Πεδουλάκη.

Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Γκιστ αλλά θεώρησαν λανθασμένα ότι είχε ολοκληρωθεί ο χρόνος του δεκαλέπτου και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε.

38-33 Ο Λο στη λήξη του χρόνου της επίθεσης.

Από μία τεχνική ποινή σε Λάσμε και Σπανούλη. Οι δύο παίκτες έδωσαν τα χέρια.

31-28 Με μία βολή του Σπανούλη.

30-28 Καλάθι του Χάινς μετά από ασίστ του Σπανούλη.

28-28 Με δύο βολές του Άντιτς.

Τάιμ άουτ ο Πεδουλάκης. Οι άμυνες έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σπανούλης είναι εγκλωβισμένος και άστοχος ενώ ο Παναθηναϊκός όταν δεν βρίσκεται ο Σχορτσανίτης στην πεντάδα έχει πρόβλημα να βρει λύσεις.

26-28 Στον αιφνιδιασμό ο Σλούκας.

2/8 τρίποντα ο Ολυμπιακός, 4/7 ο Παναθηναϊκός.

24-28 Από τον Σχορτσανίτη. Στους 8 ο σέντερ του Παναθηναϊκού.

24-26 Τρίποντο του Καπόνο.

24-23 Ο Περπέρογλου από ασίστ του Σλούκα.

22-23 Με δύο βολές του Πρίντεζη. Στους 9 ο διεθνής φόργουορντ.

20-23 Με μία βολή του Σχορτσανίτη.

ΛΗΞΗ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 20-22. Ανοιχτό ματς μέχρι τώρα, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τους αιφνιδιασμούς και τον Παναθηναϊκό να χτυπάει με τον Σχορτσανίτη αλλά και τα σουτ τριών πόντων.

20-22 Τρίποντο του Τσαρτσαρή.

20-19 Καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου.

17-19 Ο Σχορτσανίτης από ασίστ του Μπανκς.

Δύο φάουλ ο Γκιστ.

17-17 Με μία βολή του Σχορτσανίτη.

Δεύτερο φάουλ του Σερμαντίνι. Στο ματς ο Χάινς.

17-16 Καλάθι και φάουλ από τον Σχορτσανίτη. Έχασε τη βολή.

17-14 Τρίποντο του Πρίντεζη από ασίστ του Σπανούλη.

14-14 Με μία βολή του Πάουελ. Σερμαντίνι και Σχορτσανίτης στο ματς.

Τάιμ άουτ του Πεδουλάκη που θα ρίξει στο ματς τον Μπανκς αντί του Ούκιτς. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του, βρήκε λύσεις από τον Πρίντεζη στην επίθεση και μάζεψε τη διαφορά.

13-14 Αντικανονικό κόψιμο του Γκιστ σε λέι απ του Πρίντεζη.

11-14 Ο Σπανούλης.

9-14 Τρίποντο του Διαμαντίδη.

9-11 Ο Πρίντεζης από ασίστ του Λο.

7-11 Τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Παπανικολάου.

Τάιμ άουτ ο Μπαρτζώκας. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που έχει μόλις ένα άστοχο σουτ.

4-11 Ο Ούκιτς.

4-9 Απάντησε ο Διαμαντίδης.

4-7 Ωραίο καλάθι του Πάουελ.

2-7 Με δύο βολές του Λάσμε.

2-5 Αριστερό λέι απ του Μασιούλις.

2-3 Τρίποντο του Γκιστ από ασίστ του Διαμαντίδη.

2-0 Ο Πάουελ από ασίστ του Λο.

Τζάμπολ στον αγώνα.

Οι πεντάδες

Ολυμπιακός: Λο, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Πάουελ

Παναθηναϊκός: Ούκιτς, Διαμαντίδης, Μασιούλις, Γκιστ, Λάσμε

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο, Άντιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου, Σερμαντίνι, Σλούκας, Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης, Παπανικολάου.

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Διαμαντίδης, Μασιούλις, Σκορδίλης, Μπράμος, Ούκιτς, Ξανθόπουλος, Γκιστ, Σχορτσανίτης, Καπόνο, Λάσμε, Τσαρτσαρής, Μπανκς

17.50 Οι παίκτες βγήκαν στο παρκέ για να ξεκινήσουν το ζέσταμά τους.

17.32 Με διαφορά δύο λεπτών έφτασε και ο Ολυμπιακός.

17.30 Ο Παναθηναϊκός έφτασε χωρίς προβλήματα στο ΣΕΦ. Μέσα στο πούλμαν ήταν και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Οι δύο ομάδες μπορεί να μην βρίσκονται στην καλύτερη κατάστασή τους όμως τέτοια ματς είναι πάντα συγκολονιστικά σε εξέλιξη.

Η ήττα του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ, δίνει τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό με νίκη να πιάσει τους αντιπάλους του στην πρώτη θέση και αν πάρει και διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων (60-64 ο πρώτος αγώνας) θα είναι το φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους, έχουν τη δύναμη της έδρας αλλά και ένα σημαντικό πρόβλημα. Η απουσία του Βαγγέλη Μάντζαρη αναγκάζει τον Μπαρτζώκα να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του ως το τέλος της σεζόν.