ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Ρούμπιν Καζάν 1-0

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο δεύτερο ματς την Ρούμπιν με “ήρωα” τον Κάρολ και σκόρερ τον Τζιμπούρ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

92′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΟΥΜΠΙΝ. Ο Βαλντέζ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι αφού πρώτα τη βρήκε ο Κάρολ και στη συνέχεια “προσγειώθηκε” στην αγκαλιά του.

91′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκάνο.

88′ Ο Αμντούν στη θέση του Τζιμπούρ.

81′ Ο Μοντέστο στη θέση του Φουστέρ.

“Ηρωική” μορφή ο Κάρολ που κουτσαίνοντας συνεχίζει το ματς και αποθεώνεται από τον κόσμο.

77′ Κίτρινη στον Φουστέρ.

Ο Κάρολ ζητάει αλλαγή.

75′ Η πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο ματς. Ο Μακούν προσπάθησε με γυριστό να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά αστόχησε.

72′ Ο Μακούν στη θέση του κουρασμένου Ιμπαγάσα.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρούμπιν. Ο Κάρολ έσωσε τον Ολυμπιακό αφού από τοένα μέτρο απέκρουσε την προβολή του Νάβας. Ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έχει τραυματιστεί αλλά συνεχίζει κανονικά αν και πονάει.

67′ Ο Νέμοφ στη θέση του Σαρόνοφ.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Μποκέτι.

65′ Σουτ του Νάτσο έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Κάρολ.

64′ Ο Κασάεφ στη θέση του Μάρτινς.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Τζιμπούρ.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρτινς.

55′ Ο Μιραλάς πάσαρε στον Τζιμπούρ αλλά για λίγο ο Αλγερινός δεν πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρούμπιν. Ο Καραντενίζ έβγαλε μόνο του τον Μάρτινς αλλά ο Κάρολ σταμάτησε το σουτ του τελευταίου.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ.

47′ Σουτ στην κίνηση του Ντιαντιούν πέρασε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Ντιαντιούν στη θέση του Κίσλιακ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος από την Ρούμπιν στο πρώτο μέρος, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και δικαίως προηγείται στο σκορ. Οι Ρώσοι πάντως είναι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους.

39′ Κεφαλιά του Φουστέρ άουτ.

38′ Κεφαλιά του Βαλντέζ που έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Κάρολ.

37′ Ο Φουστέρ έκανε ωραία προσποίηση, σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα κόντρα και στην επαναφορά ο Μιραλάς με σουτ την έστειλε άουτ.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Ρώσους. Ο Βαλντέζ βγήκε απέναντι στον Κάρολ όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπεσε και σταμάτησε τον επιθετικό της Ρούμπιν.

30′ Κάθε σέντρα του Ιμπαγάσα δημιουργεί κινδύνους στην άμυνα της Ρούμπιν. Ο Αργεντινός εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζιμπούρ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στον Κουζμίν και πέρασε εκτός.

23′ Ο Ιμπαγάσα που κάνει μεγάλο ματς, πάσαρε στον Φουστέρ αλλά ο Ισπανός δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ βρέθηκε απέναντι στον Ριζνίκοφ αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

13′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ιμπαγάσα έκανε τη σέντρα ο Μαρκάνο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Τζιμπούρ και κατέληξε στα δίχτυα της Ρούμπιν.

8′ Πολύ επικίνδυνη στιγμή για την Ρούμπιν. Ο Μάρτινς έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με εκπληκτικό τάκλιν έσωσε την ομάδα του.

Σέντρα στον αγώνα

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κάρολ, Τοροσίδης, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ, Μανιάτης, Ιμπαγάσα (72′ Μακούν), Φουστέρ (81′ Μοντέστο), Μιραλάς, Τζιμπούρ (88′ Αμντούν).

Ρούμπιν Καζάν (Κούρμπαν Μερντίεφ): Ριζνίκοφ, Κουζμίν, Νάβας, Μποκέτι, Σαρόνοφ (67′ Νέμοφ), Ριαζάντσεφ, Κίσλιακ (46′ Ντιαντιούν), Καραντενίζ, Νάτσο, Μάρτινς (64′ Κασάεφ), Βαλντέζ.

Διαιτητής: Στεφαν Γιαχάνεσον (Σουηδός)