ΤΕΛΙΚΟ: Ουντινέζε – ΠΑΟΚ 0-0

Ο ΠΑΟΚ πήρε αποτέλεσμα στο “Φρίουλι” κόντρα στην Ουντινέζε (0-0) και δίνει ραντεβού την άλλη Πέμπτη στην Τούμπα, εκεί που θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

ΛΗΞΗ αγώνα

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

90’ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη

89′ Πιέζει ο ΠΑΟΚ. Ντρίπλες του Λίνο έξω απ’ την περιοχή της ουντινέζε και πάσα στον Γιάννου, το σουτ του Έλληνα επιθετικού κόντραρε και η μπάλα έφυγε

88′ Σουτ του Φλόρο Φλόρες μέσα απ’ την περιοχή, ο Κρέσιτς μπλόκαρε

86′ Ξαφνικό σουτ του Μπάστα από τα δεξιά, ο Κρέσιτς έπεσε και μπλόκαρε

83′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο στη θέση του Γεωργιάδη

75′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου στη θέση του Αθανασιάδη

Ο Γιάννου ετοιμάζεται να περάσει στον αγώνα

66′ Κίτρινη κάρτα στον Λαζάρ

ΦΩΤΟ Newsports

63’ Δυνατό σουτ του Αμπντί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Κρέσιτς

58′ Δυνατό συρτό σουτ του Φωτάκη λίγο έξω από την περιοχή, ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε σταθερά

57′ Αλλαγή για την Ουντινέζε. Ο Φαμπρίνι στη θέση του Πίντζι

56′ Πρόβλημα για την Ουντινέζε, ζητάει αλλαγή γο Πίντζι

Η Ουντινέζε πιέζει σε όλο το γήπεδο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οδηγώντας τον ΠΑΟΚ σε λάθη

50′ Δυνατό σουτ του Φλόρες από αριστερά, ο Κρέσιτς στη σωστή θέση απομάκρυνε

48’ Εκτέλεση κόρνερ του Πίντζι από αριστερά, κεφαλιά του Ντανίλο από το ύψος του πέναλτι, ο Κρέσιτς μπλόκαρε σταθερά

Έναρξη δεύτερου μέρους

Ενα δοκάρι και ένα χαμένο τετ α τετ οι μεγάλες ευκαιρίες της Ουντινέζε. Δύο επικίνδυνα σουτ του Φωτάκη ό,τι είδαμε από τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πρέπει να λύσουν το πρόβλημά τους στην αριστερή πλευρά και να ανεβάσουν την απόδοσή τους παίκτες-κλειδιά

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Ούντινε

43′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ουντινέζε. Συρτή μπαλιά του Μπάστα από δεξιά, ο Αμπντί από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και εν συνεχεία ο Κρέσιτς μπλόκαρε

39′ Ωραία επέμβαση του Κρέσιτς σε σουτ του Αρμέρο. Μετά από ώρα μια καλή προσπάθεα από την Ουντινέζε

Μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ απειλεί με σουτ έξω από την περιοχή του Χαντάνοβιτς

29′ Ο Φωτάκης έπιασε σουτ 15 μέτρα μακριά απ’ την μεγάλη περιοχή του Χαντάνοβιτς, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του.

27′ Σουτ του Σταφυλίδη έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

26′ Μακρινό σουτ του Φλόρο Φλόρες, απά πλάγια δεξιά, ο Κρέσιτς μπλόκερε χωρίς δυσκολία

22′ Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά (στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Κρέσιτς), ο Πασιένζα έπιασε το γυριστό σουτ μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

16’ Ο Γεωργιάδης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, προσπάθησε να γυρίσει στον Αθανασιάδη, αλλά ο Ντανίλο με προβολή έστειλε τη μπάλα κόρνερ

9’ Νέα ευκαιρία για την Ουντινέζε. Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Πίντζι, ο Φλόρες βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι, προσπάθησε να κρεμάσει τον Κρέσιτς, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ πρόλαβε και απομάκρυνε

6′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ουντινέζε!  Δυνατό σουτ του Αμπντί από τα όρια της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς

3′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Η μπάλα στρώθηκε στον Φωτάκη, αυτός έπιασε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγεψηλά πάνω απ’ την εστία του Χαντάνοβιτς

Οι Ιταλοί στο πρώτο δίλεπτο έχουν μπει πιο δυνατά

1′ Έναρξη του αγώνα

Με μπλε εμφανίσεις οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με τις κλασικές ασπρόμαυρες οι γηπεδούχοι

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ουντινέζε (Γκουιντολίν): Χαντάνοβιτς, Ντανίλο, Μπάστα, Ντομίζι, Μπενλατια, Πασκουάλε, Αρμέρο, Πιατσένζα, Αμπντί, Πίνζι, Φλόρο Φλόρες

ΠΑΟΚ (Μπόλονι): Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ, Πάμπλο Γκαρσία, Γεωργιάδης, Φωτάκης, λαζάρ, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Γήπεδο: “Φρίουλι”, Ούντινε
Διαιτητής: Μαγένκο (Ισπανία)

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ θα κάθονται οι: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος, Μπαλάφας, Λίνο, Τσουκαλάς, Νιμανί, Γιάννου.

Αναπληρωματικοί για την Ουντινέζε είναι οι: Παντέλι, Νέουτον, Μπατόκιο, Εκστραντ, Φαμπρίνι, Φερονέτι και Πίσκοπο.

* Ο “δικέφαλος του Βορρά” έχει σκοράρει σε 11 από τις 13 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις στην Ευρώπη από τον Ιούλιο του 2009 με έξι νίκες και έξι ισοπαλίες.

* Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι θέλει να προσθέσει άλλη μια θετική ευρωπαϊκή εμφάνιση στη συλλογή της και έχει την συμπαράσταση 5000 φίλων της.

* Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στο “Φρίουλι” έπειτα από 12 χρόνια και επιθυμεί να παραμείνει αήττητος για δωδέκατο συνεχόμενο ευρωπαϊκό ματς.

* Για να θυμούνται όλοι οι φίλαθλοι, τον Οκτώβριο του 2000 ο ΠΑΟΚ κληρώθηκε με την Ουντινέζε για την Γ’ φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και το πρώτο παιχνίδι έγινε στο Φρίουλι με τον ΠΑΟΚ να χάνει 1-0. Στον επαναληπτικό της Τούμπας κέρδισε τους Ιταλούς με 3-0 στην παράταση και με πρωταγωνιστή τον Αλεσάντρο Πατρίτσιο Κάμπς όπου πέτυχε δύο γκολ.