Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 0-3

Στο ντεμπούτο του Ζεσουάλδο Φερέιρα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την παρέα του Λιονέλ Μέσι. Παρακολουθήστε όλα όσα συμβαίνουν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Ο Πέδρο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Καταλανούς στο 27ο λεπτό. Ο Μέσι στο 62΄και ο Πέδρο στο 69΄τα άλλα γκολ. Δείτε το βίντεο.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

88΄Σουτ του Πέδρο, μπλοκάρει ο Τζόρβας.

80΄Νέα διακοπή στα ματς καθώς κάποιοι ανεγκέφαλοι πετούν κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο.

78΄ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Ένας οπαδός μπήκε στο γήπεδο και έκανε άσεμνη χειρονομία μπροστά στον Λιονέλ Μέσι. Άμεση η παρέμβαση των ανδρών ασφαλείας του γηπέδου που τον απομάκρυναν.

76΄Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μάξγουελ στη θέση του Αντριάνο.

70΄Δύο αλλαγές για την Μπαρτσελόνα. Ο Κειτά και ο Αμπιντάλ στις θέσεις των Τσάβι και Πικέ.

69΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Μετά αππο εξαιρετική πάσα του Ντάνι Άλβες, ο Ινιέστα γύρισε στον Πέδρο ο οποίος από κοντά έκανε το 0-3.

68΄Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα.
Σουτ με πολλά φάλτσα από τον Αντριάνο, διώνχει και πάλι ο Τζόρβας.

67΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πλεσίς στη θέση του Κατσουράνη.

65΄Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο για μαρκάρισμα στον Ινιέστα.

63΄Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πετρόπουλος στη θέση του Λουίς Γκαρσία.

62΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Χάθηκε η μπάλα…Τρομερή συνεργασία των Τσάβι, Βίγια, Ινιέστα, Αντριάνο με τελικό αποδέκτη τον Μέσι, ο οποίος κάνει από κοντά το 0-2.

61΄Καλό σουτ του Πέδρο,
η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

52΄Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Φανταστική επέμβαση του Τζόρβα σε σουτ του Αντριάνο.

46΄Έναρξη β΄ ημιχρόνου. Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δημούτσος στη θέση του Μαρίνου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ (Ο Παναθηναϊκός με όλους τους παίκτες πίσω από τη μπάλα κατάφερε να περιορίσει σε σημαντικό βαθμό την Μπαρτσελόνα στο πρώτο 25ο λεπτό. Από το γκολ του Πέδρο και μετά οι Καταλανοί ανέβασαν σταδιακά στροφές και θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς.)

44΄Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. “Μαγικά” πράγματα από τους Καταλανούς. Μετά από εξαιρετική συνεργασία ο Πέδρο βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Τζόρβα, στη συνέχεια ο Αντριάνο έκανε το σουτ και ο Έλληνας γκολκίπερ πραγματοποίησε μία πολύ δύσκολη επέμβαση.

41΄Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν καταπληκτικά την μπάλα όμως ο Βίγια άνοιξε το κοντρόλ πριν τον Τζόρβα και έδωσε την δυνατότητα στον Έλληνα τερματοφύλακα να παραχωρήσει το κόρνερ.

37΄Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο μετά από ωραία προσπάθεια πέρασε την μπάλα στον Βίγια μέσα στην περιοχή αλλά η προβολή του τελευταίου πέρασε άουτ.

32΄Σουτ του Χριστοδουλόπουλο στην κίνηση, η μπάλα φεύγει άουτ.

31΄Κίτρινη κάρτα στον Πικέ για μαρκάρισμα στον Χριστοδουλόπουλο.

27΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντάνι Άλβες ο Πέδρο με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τζόρβα, ανοίγωντας το σκορ.

26΄Πρώτη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Αντριάνο επιχείρησε ένα ξαφνικό φαλτσαριστό σουτ και ανάγκασε τον Τζόρβα να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

20΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου ο Σισέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Καταλανών αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Βαλντές.

17΄Μακρινό σουτ του Μασεράνο, η μπάλα κοντράρει και ο Τζόρβας μαζεύει χωρίς πρόβλημα.

Στο εντυπωσιακό για εκτός έδρας ματς 75% φτάνει η κατοχή της μπάλας για την Μπαρτσελόνα στο πρώτο τέταρτο.

Μετά από δέκα λεπτά στο ματς ο Παναθηναϊκός δεν έχει απειληθεί καθόλου από την Μπαρτσελόνα.

6΄Ο Πικέ μπερδεύτηκε με τον Βαλντές αλλά ο Λουίς Γκαρσία δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

1΄Έναρξη αγώνα. Στη σέντρα η Μπαρτσελόνα. Φανταστικά ατμόσφαιρα από 65.000 φίλους του Παναθηναϊκού.

Λίγα λεπτά πριν την σέντρα και στο Ολυμπιακό Στάδιο δεν πέφτει καρφίτσα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Μαρίνος, Χριστοδουλόπουλος, Γκαρσία και Σισέ.

Μπαρτσελόνα (Πέπε Γκουαρδιόλα): Βαλντές, Πικέ, Πουγιόλ, Άλβες, Αντριάνο, Μασεράνο, Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Βίγια.

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Η Ρούμπιν Καζάν επικράτησε στην Ρωσία με 1-0 της Κοπεγχάγης, κάτι που σημαίνει πως ο Παναθηναϊκός με νίκη απόψε έχει ελπίδες ακόμα και για την δεύτερη θέση. Αντίθετα σε περίπτωση ήττας αποχαιρετά και το Γιουρόπα Λιγκ.