ΤΕΛΙΚΟ: Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-1

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.
Η Ένωση επικράτησε του Πανιώνιου με 1-0 στη Νέα Σμύρνη, χάρις το γκολ του Κώστα Μανωλά, στις καθυστερήσεις του αγώνα.
ΛΗΞΗ αγώνα

90+2′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1. Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκερέιρο, ο Μανωλάς πετάχτηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πρώτου δοκαριού και με κεφαλιά νίκησε τον Ελευθερόπουλο.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Πετκάκη, για μαρκάρισμα στον Σιαλμά

Επέστρεψε κουτσαίνοντας ο Κοντοές. Η ΑΕΚ δεν έχει άλλη αλλαγή.

85′ ΝΕΟ πρόβλημα στην ΑΕΚ, αυτή την φορά με τον Κοντοέ. Την ίδια στιγμή και ο Σιόβας του πανιώνιου δεν δείχνει να… πατά καλά

84′ Σουτ του Σιαλμά έξω απ’ την περιοχή, άνετα μπλοκάρει την μπάλα ο Ελευθερόπουλος

Πολύ καλή η παρουσία του Κουμόρτζι στον χώρο του κέντρου ΦΩΤΟ Newsports

Δυσκολεύται πολύ η ΑΕΚ να κρατήσει μπάλα στο κέντρο, με πολλές  λάθος πάσες

Όλες οι επιθετικές προσπάθειες του Πανιώνιου περνούν από τα πόδια του Εστογιανόφ

70′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μιλοβάνοβιτς στη θέση του Γουνδουλάκη

70′ Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Λυμπερόπουλου.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Κβιρκβέλιακ

62′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά

58′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκούντγιονσεν στη θέση του Χοσέ Κάρλος

54′ Φάουλ λίγο κάτω απ’ το κέντρο, το οποίο εκτέλεσε ο Εστογιανόφ. Η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του Αραμπατζή, που -όμως- έλεγχε την πορεία της

52′ Μακρινή διαγώνια πάσα του Κβιρκβέλια στον Εστογιανόφ, που μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ από τα δεξιά, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό

Μία από τις πολλές μονομαχίες του Μπέλεκ με τον Τσότσαλιτς ΦΩΤΟ EUROKINISSI

47′ Ο Χοσέ Κάρλος έβγαλε την κάθετη στον Μπέλεκ, το -κακό- πλασέ του επιθετικού της ΑΕκ πέρασε άουτ

46′ Δύο αλλαγές για τον Πανιώνιο. Ο Ριέρα στη θέση του Σάμαρη και ο Πετκάκης στη θέση του Γιόνσον

Έναρξη δευτέρου μέρους

Μέτριο θέαμα στη Νέα Σμύρνη και αρκετές δυνατές μονομαχίες από τους παίκτερς των δυο ομάδων. Η ΑΕΚ είχε την καλύτερη ευκαιρία στο ματς με την κεφαλιά του Λυμπερόπουλου στο 9′, ενώ και ο Πανιώνιος έχει μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κούτσι (10′). Πολύ άτυχη η Ένωση, αφού ο Λεονάρντο -που για ένα ακόμα αγώνα ήταν πολύ καλός- αποχώρησε τραυματίας.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στη Νέα Σμύρνη

45′ Εκτέλεση φάουλ από τον Χοσέ Κάρλος, ο Τσότσαλιτς πρόλαβε τον Σιαλμά και έδιωξε σε κόρνερ

Ο Κοντοές κόντρα στην πρώην ομάδα του ΦΩΤΟ EUROKINISSI

40′ Μετά από φαλτσαριστή εκτέλεση κόρνερ του Εστογιανόφ από δεξιά, ο Αραμπατζής έκανε άστοχή έξοδο, αλλά κανένας παίκτης του Πανιωνίου δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας

37′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς στη θέση του Λεονάρντο. Η πρώτη εκτίμηση για τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό έκανε λόγο για θλάση στον δικέφαλο

34′ Πρόβλημα με τον Λεονάρντο, που έχει πέσει στο έδαφος. Ο Σιαλμάς μάλλον θα τον αντικαταστήσει. Νέο πρόβλημα στην ΑΕΚ, μετά τον τραυματισμό του Καράμπελα στην προθέρμανση

32′ Έπειτα από ένα κακό σουτ του Μπέλεκ (μέσα απ’ την περιοχή και δεξιά) ο Λεονάρντο κυνήγησε τη φάση και γύρισε με δύναμη την μπάλα προ της τελικής γραμμής, αλλά ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο, για μαρκάρισμα στον Σάμαρη

22′ Ο Γιάννης Κοντοές έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, μετά από προβολή του Κβιρκβέλια. Ο Έλληνας αμυντικός συνέχισε κανονικά, αλλά ο Χιμένεθ σήκωσε -για καλό και για κακό- τον Μπουγαΐδη για ζέσταμα

17′ Ο Κουμόρτζι βρήκε χώρο να κινυηθεί πρις της περιοχή της ΑΕΚ, αλλά το σουτ του έκανε ήταν πολύ κακό

Το... πρόσωπο των ημερών για την ΑΕΚ, ο Μανόλο Χιμένεθ. Πιθανότατα ο τελευταίος του αγώνας στον πάγκο της Ένωσης ΦΩΤΟ Newsports

Οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες της ΑΕΚ ξεκινούν από την αριστερή της πλευρά, εκεί όπου για ένα ακόμα αγώνα είναι πολύ κινητικός ο Λεονάρντο

11′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό σε μαρκάρισμα στον Εστογιανόφ

10′ Εξαιρετική σέντρα του Εστογιανόφ, ο Κούτσι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αραμπατζής βρισκόταν στο σωστό σημείο και απέκρουσε

Χαμένη ευκαιρία για τον Λυμπερόπουλο. Με την... τύχη του τα έχει ο Έλληνας επιθετικός ΦΩΤΟ Newsports

9′ Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ελευθερόπουλου

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης στο γήπεδο του Πανιωνίου ΦΩΤΟ  Newsports

6′ Ο Λυμπερόπουλος έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου