ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στους “8” του κυπέλλου Ελλάδος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο. Λίνο και Αθανασιάδης τα γκολ του αγώνα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Κάρλος, κεφαλιά του Μανωλά στα χέρια του Γλύκου.

89′ Ο Ρομπέρ στη θέση του Λίνο.

86′ Ο Ίβιτς στη θέση του Φωτάκη.

83′ Κίτρινη στον Σαλπιγγίδη.

82′ Κίτρινη στον Κάρλος.

80′ Ο Μπαλάφας στη θέση του Λαζάρ.

78′ Ο Λυμπερόπουλος κατέβασε τη μπάλα με πλάτη έξω από την περιοχή και γυρίζοντας το σώμα του προς την εστία έπιασε έναν εκπληκιτκό κεραυνό με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Γλύκου.

75′
Μακρινό σουτ του Κάρλος, μπλόκαρε ο Γλύκος.

72′ Ο Καφές βρήκε με τακουνάκι τον Λυμπερόπουλο μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος έπιασε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Τσιρίλο και κατέληξε στα χέρια του Γλύκου.

60′ Ο Κάρλος αντί του Γκερέιρο.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Αθανασιάδης ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι την έσπρωξε στα δίχτυα.

Έναρξη δεύτερου μέρους

46′ Ο Λυμπερόπουλοςστη θέση του Λεονάρντο.

Το γκολ που χωρίζει ως τώρα τις δύο ομάδες

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Γέμισμα του Κοντοέ για τον Σιαλμά, γυριστό σουτ με αντίπαλο τον Τσιρίλο στα χέρια του Γλύκου.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λίνο ευστόχησε στο πέναλτι.

32′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λαζάρ επιχείρησε να περάσει τον Κάλα μέσα στην περιοχή, φαίνεται να πέφτει μόνος του στο χορτάρι, ο Γιάχος έκανε κίνηση να του δώσει κίτρινη για θέατρο αλλά ο βοηθός πήρε τη φάση πάνω του και υπέδειξε πέναλτι το οποιο τελικά καταλόγισε ο διαιτητής.

29′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καφές στη θέση του τραυματία Μάκου.

28′
Μετά από φάση στα καρέ του Αραμπατζή η μπάλα πήρε ύψος και ο Φωτάκης επιχείρησε ψαλίδι έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

23′ Κίτρινη στον Αθανασιάδη.

16′ Κάθετη του Μπέλεκ για τον Σιαλμά, ο τελευταίος “άδειασε” τον Μαλεζά και από κοντινή απόσταση σούταρε άουτ.

14′ Γέμισμα Λάζαρ, σουτ μέσα στην περιοχή του Λίνο που πέρασε άουτ.

5′ Εκτέλεση φάουλ πλασαριστά για τον Σταφυλλίδη, σουτ στα χέρια του Αραμπατζή.

Σέντρα του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Γλύκος, Σταφυλλίδης, Γκαρσία, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Λίνο (89′ Ρομπέρ), Φωτάκης (86′ Ίβιτς), Λαζάρ (80′ Μπαλάφας), Αθανασιάδης, Ετο.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Μανωλάς, Κάλα, Γκερέιρο (60′ Κάρλος), Μπέλεκ, Λεονάρντο (46′ Λυμπερόπουλος), Σιαλμάς, Μάκος (29′ Καφές), Καράμπελας, Γεωργέας.

Διαιτητής: Γιάχος

Ο νικητής του ζευγαριού θα υποδεχτεί τον Ατρόμητο σε μονό ματς για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.