ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Καλλιθέα 6-0

Ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό τρόπο πήρε το εισιτήριο για τους “8” του κυπέλλου Ελλάδος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

86′ Η Καλλιθέα ζήτησε πέναλτι όταν ο Κωνσταντινίδης απέκρουσε με τα χέρια τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

61′ Τρεις αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Γκαρσία, Ρομπέρ και Κίτσιου μπήκαν στη θέση των Λάζαρ, Λόρενς και Κατσουράνη.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έστρωσε, άθελά του, τη μπάλα στον Αθανασιάδη και ο Κλάους σημείωσε το τρίτο του γκολ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

46′ Ο Μουσταφίδης αντί του Ντακόλ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει αντίπαλο στο γήπεδο, ξεκίνησε εντυπωσιακά και μόλις στο 12′ είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Η φάση του 39ου λεπτού ήταν καθοριστική αφού η Καλλιθέα έμεινε με 109 παίκτες και ο δικέφαλος του βορρά σημείωσε άλλα τρία τέρματα σε διάστημα 4 λεπτών.

42′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Καταιγιστικός ο ρυθμός των γηπεδούχων. Ο Κατσουράνης με κεφαλιά σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

41′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Πάρτι κάνει ο ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έβγαλε την ασίστ και ο Αθανασιάδης με κεφαλιά εδωσε διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λόρενς ευστόχησε και δίνει σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ.

36′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ και κόκκινη κάρτα στον Χριστοφιλέα. Ο Αθανασιάδης έκανε το σουτ, ο Βιγιαρέχο απέκρουσε με το χέρι και ο Μήτσιος έδειξε το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα σε λάθος παίκτη. Οι δημοσιογράφοι  ενημέρωσαν τον τέταρτο ότι έχει γίνει λάθος με τον παίκτη που αποβλήθηκε και ο Μήτσιος το διόρθωσε. Με δέκα η Καλλιθέα, εκτός αγώνα ο Βιγιαρέχο.

30′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει. Ο Κατσουράνης έκανε το σουτ και ο Κατσούλης έδιωξε.

29′ Ο Ιντζίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κατσούλης έσωσε την Καλλιθέα.

24΄ Κίτρινη κάρτα στον Αρβανίτη.

20′ Φωνάζει για πέναλτι η Καλλιθέα σε μαρκάρισμα πάνω στον Μαρουκάκη.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λάζαρ γύρισε τη μπάλα αλλά ο Λόρενς δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λόρενς έκανε τη δεύτερη ασίστ του στο ματς και ο Λάζαρ με κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

6΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λίνο έκανε τη σέντρα, ο Λόρενς με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Αθανασιάδη και ο επιθετικός των γηπεδούχων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα στον αγώνα

Περίπου 10.000 φίλοι του ΠΑΟΚ θα παρακολουθήσουν το ματς από τις εξέδρες της Τούμπας.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κωνσταντινίδης, Λίνο, Κατσικάς, Ιντζίδης, Κάτσε, Κατσουράνης (61′ Γκαρσία), Λάζαρ (61′ Κίτσιου), Λόρενς (61′ Ρομπερ), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Καλλιθέα: Κατσούλης, Χριστοφιλέας, Αρβανίτης, Ατματζίδης (75′ Ματσούκας), Καλτσάς (69′ Κατσικογιάννης), Μαρουκάκης, Ντακόλ (46′ Μουσταφίδης), Βιγιαρέχο, Σταύρου, Πίκολο, Φαγιέ