ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Καρπάτι Λιβ 2-0

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε το αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους τους Europa League. Νίκησε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Αθανασιάδη και Λίνο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια, έδιωξε δύσκολα ο Τλούμακ.

86′ Ο Μπαλάφας στη θέση του Αρίας

75′ Ο Κραφτσένκο στη θέση του Λούκας

72′ Ο Γεωργιάδης στη θέση του Λαζάρ

64′ Ο Βορόνκοφ στη θέση του Κριστομπάλ

56′ Ο Πατσέκο στη θέση του Ζένιοφ.

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΠΑΟΚ. Ο Λίνο με διαγώνιο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

46′ Ο Μαλεζάς στη θέση του Κοντρέρας

Το γκολ του Αθανασιάδη

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο Γκαρσία.

45′ Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια, μπλόκαρε εύκολα ο Τλούμακ.

39′ Ο Ζένιοφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς αλλά ο διαιτητής δεν πήγε προς τη σέντρα, αφού ο ρέφερι θεώρησε ότι ο μέσος της Καρπάτι πήρε τη μπάλα με το χέρι.

27′ Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Λίνο, ο Τλούμακ χτύπησε στο δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

22′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία της Καρπάτι. Ο Λούκας στην πλάτη του Λίνο, έκανε το σουτ από κοντά αλλά αστόχησε.

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης με εξαιρετική κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκαρσία, άνοιξε το σκορ και έβαλε φωτιά στην Τούμπα.

7′ Τεράστια ευκαιρία της Καρπάτι. Ο Κουντόβιακ έκανε το σουτ, με εξουδετερωμένο τον Κρέσιτς αφού ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε κάνει άστοχη έξοδο, αλλά οα Κοντρέρας πάνω στη γραμμή με κεφαλιά έσωσε την ομάδα του.

Σέντρα στον αγώνα

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Τσιρίλο, Κοντρέρας (46′ Μαλεζάς), Λίνο, Ετό, Πάμπλο Γκαρσία, Αρίας (86′ Μπαλάφας), Φωτάκης, Λαζάρ (72′ Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Καρπάτι Λιβ: Τλούμακ, Οστσίπκο, Κριστομπάλ (64′ Βορόνκοφ), Ζενιόφ (56′ Πατσέκο), Κουντόβιακ, Γκολοντιουκ, Γκόμεζ, Μπάλαζιτς, Τκάτσουκ, Φεντέτσκι, Λούκας (75′ Κραφτσένκο)

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μάλεκ (Πολωνός)