Πέμπτη, 18 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-0

Ο ΠΑΟΚ προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού, στην άδεια Τούμπα. Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης και το γκολ του “δικεφάλου του Βορρά”.

Το NewsIt στην Τούμπα – Με φορτηγό που κάνει μετακομίσεις έφτασαν μέλη της αποστολής του Ολυμπιακού!

90′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Τοροσίδη μέσα από την περιοχή σε θέση αριστερά να αποκρούεται από τον Χαλκιά σε κόρνερ

85′ Κατά την αποχώρηση του από τον αγωνιστικό χώρο ο Μιραλάς δέχεται αντικείμενο στο κεφάλι και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον πάγκο του Ολυμπιακού

85′ Αποβολή του Μιραλάς με κόκκινη, καθώς ο διαιτητής είδε να απωθεί τον Ίβιτς.

84′ Ο Μουσλίμοβιτς πέρασε στη θέση του Σαλπιγγίδη

78′ Σουτ του Ελ Ζαρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

74′ Η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Μιραλάς μετά την εκτέλεση φάουλ. Ο διαιτητής έδειξε άουτ

71′ Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Σαβίνι

63′ Ο διαιτητής απέβαλε τον βοηθό του Μάκη Χάβου, Μιχαηλίδη, για διαμαρτυρίες.

60′ Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στη θέση του Φουστέρ και ο Φετφατζίδης στη θέση του Τζιμπούρ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

57′ O ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Σαλπιγγίδη που κάνει το 1-0. Ο Μπρούνο Τσιρίλο πανηγυρίζει δείχνοντας φανέλα του ΠΑΟΚ με το όνομα του Πάμπλο Κοντρέρας, ο οποίος βρίσκεται στην Χιλή μετά την απώλεια του πατέρα του.

53′ Ο Ζαϊρί πέρασε στη θέση του Ρόμενταλ

49′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Χωρίς καμία αλλαγή συνεχίζεται και από τις δύο ομάδες η αναμέτρηση

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Δυνατό σουτ του Ρόμενταλ λίγο έξω από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά

35′
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μιραλάς, ο Βέλγος έπιασε δυνατό σουτ με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

33′ Μικρή διακοπή στον αγώνα, με τον Χαλκιά να είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ύστερα από σύγκρουση με τον Φουστέρ

22′ Εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία, η μπάλα στην αγκαλιά του Νικοπολίδη

17′
Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία κάνει την κάθετη μπαλιά στον Ίβιτς, ο οποίος κάνει το κοντρόλ και ένα γρήγορο σούτ, αλλά καταλήγει άουτ από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη

9′ Σέντρα Ρόμενταλ από τα δεξιά, ο Μιραλάς έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα έφυγε άουτ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

2′- Δοκάρι του Βιερίνια.
Στην επαναφορά ο Νικοπολίδης κάνει λάθος και στρώνει στον Σαλπιγγίδη ο οποίος στέλνει τη μπάλα πάνω στον πεσμένο τερματοφύλακα των “ερυθρόλευκων”

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Σαβίνι, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Τσουκαλάς, Ίβιτς, Λίνο, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Παπαδούπουλος, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Ιμπαγάσα, Μοντεστό, Φουστέρ, Ρόμενταλ, Μιραλάς, Τζιμπούρ

Διαιτητής: Μάνταλος