Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Ουντινέζε 0-3

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε το Europa League, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα μετά από 12 αγώνες στην Ευρώπη.

87′ O Μπενάτια στη θέση του Πασιέντσα.

71′ Το σουτ του Σαλπιγγίδη κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

69′ Ο Αρμέρο στη θέση του Φαμπρίνι.

64′ Ο Νιμανί στη θέση του Γιάννου.

63′ Σουτ του Σαλπιγγίδη από δύσκολη θέση, στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς.

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ συνεχίζουν να τραγουδούν, δείχνοντας τη στήριξη τους στην ομάδα.

55′ Ωραίο σουτ του Φαμπρίνι, ο Κρέσιτς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Φλόρο Φλόρες σημάδεψες την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

55′ Ο Αποστολόπουλος στη θέση του Σνάουτσνερ.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Φαμπρίνι.

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ. Ο Ντομίτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς.

50′ ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ της Ουντινέζε. Ανύπαρκτο πέναλτι είδε ο διαιτητής σε μαρκάρισμα του Σνάουτσνερ στον Φλόρο Φλόρες. Κίτρινες σε Μαλεζά και Μπενάτια.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Μπατόκιο στη θέση του Αμντί.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου με πλασαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

31′ Ο Γεωργιάδης στη θέση του Σταφυλίδη.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

25′ Σουτ του Φαμπρίνι μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από την εστία του ΠΑΟΚ.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ.

22′ Ο Φλόρο Φλόρες αναστατώνει συνεχώς την άμυνα του ΠΑΟΚ. Το σουτ του από το πλάι πέρασε λίγο άουτ.

19′ Με στημένες φάσεις προσπαθεί ο ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο ματς. Ο Μαλεζάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

16′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Τσιρίλο έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

15′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ. Ο Φλόρο Φλόρες με εκπληκτικό σουτ… πήρε μέσα και τον Κρέσιτς, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο.

11′ Λίγο έλειψε Κρέσιτς και Τσιρίλο να πετύχουν το αυτογκόλ της χρονιάς. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βρήκε για να διώξει με τα πόδια τη μπάλα, αλλά η απομάκρυνση του βρήκε στο πρόσωπο τον Τσιρίλο και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κρέσιτς.

10′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Τσιρίλο δεν βρήλε τη μπάλα και οι αμυντικοί της Ουντινέζε έδιωξαν.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

6′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ. Μετά από κόρνερ ο Ντανίλο βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

4′ Η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Αθανασιάδης με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής σημάδεψε τη γωνία του Χαντάνοβιτς αλλά ο πορτιέρο της Ουντινέζε απέκρουσε εντυπωσιακά.

1′ Σουτ του Ασαμόα με το αριστερό έφυγε πάνω από την εστία του Κρέσιτς.

Σέντρα στον αγώνα

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Σταφυλίδης (31′ Γεωργιάδης), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ (55′ Αποστολόπουλος), Πάμπλο Γκαρσία, Λάζαρ, Λίνο, Γιάννου (64′ Νιμανί), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Ουντινέζε (Φραντσέσκο Γκουιντολίν): Χαντάνοβιτς, Ντανίλο, Μπάστα, Ντομίτσι, Μπενάτια, Πασκουάλε, Πασιέντσα (87′ Μπενάτια), Ασαμόα, Αμπντί (46′ Μπατόκιο), Φαμπρίνι (69′ Αρμέρο), Φλόρο Φλόρες.

Διαιτητής: Τομ Χάραλντ Χάγκεν (Νορβηγία)

Ο ΠΑΟΚ μετράει 12 συνεχόμενους ευρωπαϊκούς αγώνες αήττητος και θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση, όπως είχε κάνει και την περίοδο 2000-01 κόντρα στην Ουντινέζε.

Το πρώτο ματς έληξε χωρίς τέρματα, ενώ η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Αλκμάαρ – Άντερλεχτ.