Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Ραπίντ Βιέννης 2-1

Με μεγάλη ανατροπή ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Με δέκα παίκτες από το 73′ ο δικέφαλος λόγω αποβολής του Λάζαρ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Μετά από φάση διαρκείας ο Κατσικάς με πολύ όμορφο σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

82′ O Μπόιντ στη θέση του Άλαρ.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη.

79′ Σουτ του Ιλντίζ που έφυγε άουτ.

77′ Ο Κούλοβιτς στη θέση του Χόφμαν.

74′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λάζαρ ανέτρεψε τον Χόφμαν και ο διαιτητής του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

69′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης μετά από δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, κατάφερε να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Λόρενς έκανε τη σέντρα και ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας πρώτα το δοκάρι και στη συνέχεια τα δίχτυα.

68′ Ο Λόρενς στη θέση του Γεωργιάδη.

65′ Ο Σράμερ στη θέση του Γκροζούρεκ.

62′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης έπιασε την κεφαλιά αλλά είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κουμάλο.

52΄ Σουτ του Μπουργκστάλερ που έφυγε άουτ.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ.

49′ Ο Χόφμαν εκτέλεσε φάουλ, ο Γλύκος άφησε τη μπάλα να περάσει και αυτή έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

46′ Σαλπιγγίδης και Φωτάκης στη θέση των Γιάννου, Ρομπέρ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία πάσα του Ρομπέρ αλλά ο Αθανασιάδης, χωρίς ουσιαστικά τερματοφύλακα απέναντι του, έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει.

38′ Σουτ του Λίνο άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει το σοκ από το γκολ του Άλαρ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Σιμπελσμπέργκερ.

27′ Σουτ του Μπουργκστάλερ άουτ.

25′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΑΠΙΝΤ. Ο Άλαρ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γλύκου και άνοιξε το σκορ. Κόντρα στη ροή του ματς το τέρμα των Αυστριακών αφού ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες και τον έλεγχο του ρυθμού.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Μπουργκστάλερ.

11′ Σουτ του Λαζάρ έδιωξε ο Κενιγκσχόφερ.

5′ Σουτ του Έττο που έφυγε άουτ.

2′ Κεφαλιά του Κουμαλό πέρασε άουτ.

Το ματς ξεκίνησε.

Δείτε τα σοβαρά επεισόδια μεταξύ οπαδών ΠΑΟΚ και Ραπίντ(VIDEO)

Από τα μεγάφωνα ανακοινώθηκε ότι σε περίπτωση εισόδου ακόμη ενός οπαδού το ματς θα διακοπεί.

Πλέον η κατάσταση έχει ηρεμήσει αφού οι οπαδοί επέστρεψαν στις θέσεις τους.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει στην ώρα του το παιχνίδι αφού οι παίκτες δεν έκαναν προθέρμανση.

Ο Ζήσης Βρύζας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πείσει τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να επιστρέψουν στις εξέδρες,

Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Οπαδοί βρίσκονται μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έχουν σπάσει τα κιγκλιδώματα.

Νέα επεισόδια στην Τούμπα. Οπαδοί της Ραπίντ πέταξαν κροτίδες και περίπου 50 οπαδοί του ΠΑΟΚ μπήκαν στο γήπεδο και κινήθηκαν προς το σημείο που κάθονται οι Αυστριακοί.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κατσικάς, Λίνο, Κουμαλο, Γεωργιάδης (68′ Λόρενς), Ρομπερ (46′ Φωτάκης), Λαζάρ, Κάτσε, Έττο, Αθανασιάδης, Γιάννου (46′ Σαλπιγγίδης).

Ραπίντ Βιέννης: Κενιγκσχόφερ, Σονλέιτνερ, Κάτζερ, Γκέρσον, Σιμπελσμπέργκερ, Χέικινεν, Χόφμαν (77′ Κούλοβιτς), Ιλντίζ, Γκροζουρεκ (65′ Σράμερ), Μπουργκστάλερ, Άλαρ (82′ Μπόιντ).

Διαιτητής: Αντρε Μάρινερ (Άγγλος)

Κατά την άφιξη των οπαδών της Ραπίντ υπήρξε ένταση ενώ η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων