Τρίτη, 16 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Τότεναμ 0-0

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήρθε ισόπαλος στη τούμπα με την τότεναμ (0-00 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ

ΛΗΞΗ αγώνα

90+2 ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Ίβιτς

90+1′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Κουντιτσίνι σε δουτ του Βιεϊρίνια

90′ Κίτρινη κάρτα στο Ντος Σάντος

87′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Κέιν, η μπάλα πέρασε άουτ

83′ Διπλή σπουδαία ευκαιρία για ΠΑΟΚ. Ο Κουντιτσίνι επέκρουσε αρχικά το δυνατό σουτ του Ίβιτς και στην συνέχεια το εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Αθανασιάδη, μέσα απ’ την περιοχή

81′ Αλλαγή για την Τότεναμ. ο Φρέντερικς στη θέση του Φαλκέ

78′ Κίτρινη κάρτα στον Κάρολ, που βιάστηκε να εκτελέσει ένα φάουλ

75′ Κίτρινη κάρτα στον Τσόρλουκα

74′ Ατομική ενέργεια του Γκαρσία από τα αριστερά που “έσκασε” ντρίπλα σε δυο παίκτες, το σουτ του όμως πέρασε άουτ

67′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Αθανασιάδης -με δύσκολη προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής- έστειλε την μπάλα άουτ.

63′ Άστοχος ο Παβλιουτσένκο σε εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο

61′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς στη θέση του Φωτάκη

57′ Σημαντική ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Κρέσιτς έκανε κακή έξοδο, μπερδεύτηκε με τους Λίνο και Παβλιουτσένκο, ο Φαλκέ εποφελήθηκε της κατάστασης και σούταρε στην κενή από τερματοφύλακα εστία, αλλά αστόχησε

55′ Μακρινό σουτ του Σαλπιγγίδη, η μπάλα πέρασε άουτ

53′ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη

53′ Ο Σαλπιγγίδης μπήκε με ταύτητα στην περιοχή της Τότεναμ από τα δεξιά, έβγαλε τη συρτή μπαλιά προς το ύψος του πέναλτι, αλλά δεν βρέθηκε εκεί κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

48′ Απελπιστικά άουτ το σουτ του Βιεϊρίνια

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου του ΠΑΟΚ, η Ρούμπιν Καζάν προηγείται εκτός έδρας της Σάμροκ Ρόβερς με 2-0

Ένατξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Τούμπα

45+1′ Ο κουντιτσίνι επέκρουσε εύκολα το σουτ του Αθανασιάδη

40′ Ο Παβλιουτσένκο εκτέλεσε φάουλ, λίγο έξω απ’ την περιοχή του Κρέσιτς και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι

38′ Κίτρινη κάρτα στον Αρίας

32′ Ο Λίνο αστόχησε στο πέναλτι. Η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Κουντιτσίνι

32′ Ο Λίνο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, επειδή μπήκε ο Κοντρέρας στη μεγάλη περιοχή πριν την εκτέλεση του πέναλτι

31′ Πέναλτι υπερ του ΠΑΟΚ και κίτρινη κάρτα στον Κουντιτσίνι για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αθανασιάδη

29′ Ο Φωτάκης πήρε την μπάλα, λίγα μέτρα πριν την μεγάλη περιοχή της Τότεναμ, έκανε το σουτ, αλλά ο Κουντιτσίνι δεν ανησύχησε

28′ Κίτρινη κάρτα στον Κέιν για θέατρο

Εντολή να ξεκινήσουν ζέσταμα πήραν οι Μπαλάφας, Ίβιτς και Παπάζογλου.

21′ Κεφαλιά του Χάρι Κέιν, ο Κρέσιτς δεν ανυσύχησε

Ανεβάζουν στροφές και οι δυο ομάδες

18′ Νέα καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιείρίνια έπιασε το σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

12′ Μακτινό σουτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε άουτ

12′ Τεράστια ευκαιρία για την Τότεναμ να ανοίξει το σκορ. Οι Άγγλοι έφυγαν στον αιφνιδιασμό και ο Κοντρέρας έσωσε την ομάδα του με επέμβαση πάνω στην γραμμή το σουτ του Φαλκέ

10′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο έβγαλε την συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Αρίας που έμεινε στο ύψος της περιοχής έκανε άσχημο σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε, στην συνέχεια οι αμυντικοί των “πετεινών” έδιωξαν

Στο πρώτο πεντάλεπτο η Τότεναμ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πάτησε καλύτερα και με πρέσινγκ πήρε πτην κατοχή της μπάλας