ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-2

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το απόλυτο στο πρωτάθλημα, έφτασε στη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ (2-1 στα Γιάννενα) και πλέον βρίσκεται στο +7 από τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα των “πρασίνων” στην Κομοτηνή.

ΛΗΞΗ αγώνα

90+3′ Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ. Ο Κάρολ κράτησε… ζωντανό τον Ολυμπιακό σε σουτ του Ντε Βινσέντι

89′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Νικλητσιώτης στη θέση του Πατσατζόγλου

85′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. ο Φέισα στη θέση του Τζεμπούρ

84′ Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα

79′ Ο Παπάζογλου είχε λάθος βηματισμό και δεν μπόρεσε να κόψει τον Ιλιτς, ο οποίος με σουτ από δεξιά της περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι

76′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά

73′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ στη θέση του Αμπντούν

72′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Βίλα στη θέση του Γεωργίου

69′ Κίτρινη κάρτα στον Πάντο

68′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-2. Κάθετη μπαλιά του Πάντο, ο Σιόβας δεν συνεννοήθηκε με τον Κάρολ, ο Γεωργίου μπήκε ανάμεσα τους πήρε την μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα

67′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-2. Βαθιά μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Τζιμπούρ κατέβασε την μπάλα και με διαγώνιο σουτ από αριστερά νίκησε τον Φεγκρούς

62′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τζάνης στη θέση του Λίλα

60′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 0-1. Ο Τζιμπούρ μπήκε στην περιοχή από αριστερά,  γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Μήτρογλου δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι με πλασέ άνοιξε το σκορ

58′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Γκρέκο

52′ Μεγάλη στιγμή για Ολυμπιακό. Ο Φεγκρούς απέκρουσε αρχικά το πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Μασάντο και στην συνέχεια το κοντινό πλασέ του Τζεμπούρ

48′ Σουτ Μασάντο από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ

Έναρξη δευτέρου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

42′ Κίτρινη στον Μοδέστο για θέατρο

40 ΔΟΚΑΡΙ και για τον ΠΑΣ. Ο Ντε Βινσέντι ξέφυγε από τον Κάρολ, αλλά στην προσπάθεια του να σταθεί γλύστρησε δεν έκανε καλό πλασέ και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ολυμπιακού

39′ Εκτέλεση φάου από τον Ιμπαγάσα, ο Μανωλάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Φεγκρούς

38′ Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο

37′ Σουτ του Αμπντούν έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φεγκρούς

33′ Πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μασάντο εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, ο Σιόβας βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του φεγκρούς

Ο Μασάντο πλέον παίζει πίσω από τον Τζιμπούρ, με τον Παπάζογλου να έχει όλη τη δεξιά πλευρά

21′ Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή, και προσπαθεί με ατομικές ενέργειες να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ.Oι γηπεδούχοι δεν μπορούν να πλησιάσουν την περιοχή του Κάρολ

11′ Σουτ Γκρέκο έξω από την περιοχή, ο Φεγκρούς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

Με αντεπιθέσεις προσπαθεί να απειλήσει επιθετικά ο ΠΑΣ Γιάννινα

5′ Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στα πρώτα πέντε λεπτά

1′ Έναρξη του αγώνα

ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Πάντος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Λίλα, Πατσατζόγλου, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Ντε Βινσέντι, Ιλιτς.

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Παπάζογλου, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάντο, Τζεμπούρ.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονία), Μερκενίδης (Μακεδονία)
Γήπεδο: «Ζωσιμάδες»