25oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Πόρτο – Μπράγκα 1-0

ΦΩΤΟ REUTERS
Η Πορτο κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ, αφού επικράτησε της Μπράγκα στο Δουβλίνο με 1-0, με το τέρμα του Φαλκάο.

Λήξη αγώνα

86′ Ωραία λόμπα από τον Μπελούτσι, άουτ πέρασε η μπάλα.

80′ Κίτρινη στον Κακά της Μπράγκα

Η Πόρτο ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, ενώ η Μπράγκα αδυνατεί να φανεί απειλητική. Ο τελικός φαίνεται πως έχει κριθεί.

79′ Αλλαγή για την Πόρτο. Ο Χάμες Ροντρίγκες στη θέση του Βαρέλα.

73′ Αλλαγή για την Πόρτο. Ο Μπελούτσι στην θέση του Γκουαρίν.

71΄ Καλή στιγμή για την Πόρτο. Ο Χουλκ έκανε την σέντρα από αριστερά με εξωτερικό φάλτσο αλλά δεν πρόλαβε κανένας παίκτης να βάλει το κεφάλι του.

Η Μπραγκα προσπαθεί να μειώσει, αλλά δεν τα καταφέρνει

66′ Αλλαγή για την Μπράγκα. Ο Μεγιόνγκ Ζε στη θέση του Λίμα.

59′ Κίτρινη στον Μοσορό της Μπράγκα για έντονη διαμαρτυρία
.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Μιγκέλ Γκαρσία της Μπράγκα για επικίνδυνη προβολή στον Βαρέλα.

46′ Τεράστια φάση για την Μπράγκα. Ο Μοσορό βρέθηκε ολομόναχος απένταντι στον Ελτον, ο οποίος τον νίκησε με τα πόδια!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Αλλαγή για την Μπράγκα. Ο Μοσορό στη θέση του Βιάνα και ο Κακά στη θέση του Ροντίγκες.

Λήξη πρώτου μέρους

44′ ΓΚΟΛ για την Πόρτο, 1-0. Σέντρα του Γκουαρίν από τα δεξιά, ο Φαλκάο έπιασε την κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αρτούρ.

34′ Εξαιρετική προσύλωση της Μπράγκα στα αμυντικά της καθήκοντα, που δεν αφήνει τον παραμικρό ελεύθερο χώρο στην Πόρτο.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Ούγκο Βιάνα

Στα πρώτα 25 λεπτά η Μπράγκα στέκεται πολύ καλά και δεν έχει απειληθεί εκτός από το 7′ και το σουτ του Χουλκ.

7′ Ευκαιρία για την Πόρτο, ο Χουλκ έφερε τη μπάλα στο αριστερό και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το παραθυράκι του Αρτούρ.

4′ Πρώτο καλό σουτ στον τελικό. O Κουστόδιο της Μπράγκα απείλησε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

Έναρξη αγώνα

Πόρτο (Βίλα Μπόας): Έλτον, Αλβάρο Περέιρα, Γκουαρίν, Μουτίνιο, Φαλκάο, Χουλκ, Ρολάντο, Βαρέλα, Σαπουνάρου, Φερνάντο, Οταμέντι

Μπράγκα (Ντομίνγκος): Αρτούρ, Αλμπέρτο Ροντρίγκες, Παουλάο, Πάουλο Σέζαρ, Μιγκέλ Γκαρσία, Λίμα, Κουστόδιο, Σίλβιο, Άλαν, Ούγκο Βιάνα, Βαντίνιο

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο
Βοηθοί: Φερνάντες, Γκουανταμούρο , Γκόμες, Πέρες
Γήπεδο: «Dublin Arena»