ΤΕΛΙΚΟ: Skoda Ξάνθη – Πλατανιάς 2-0

Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt την εξέλιξη της αναμέτρησης από την Ξάνθη, για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας

ΛΗΞΗ αγώνα

86′ Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σολτάνι στη θέση του Μαρίν.

74′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στόλερ στη θέση του Κανακούδη

72′ Κίτρινη κάρτα στον Τετέ

69′ Ο Πρίττας δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και την θέση του θα πάρει ο Μπαξεβανίδης

68′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μαρτσάκης στη θέση του Αργυρόπουλου

66′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 2-0. Ευστόχησε στο πέναλτι ο Μάνταλος

65′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Τζανής ανέτρεψε τον Μάνταλο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίν

56′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 1-0. Κάθετη πάσα του Κομεσίδη, ο Ράνος έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Κηπουρό

52′ Αλλαγή για τον Πλατανιά, ο Αγκιλέρα στη θέση του Μιρτσέτα.

50′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος έβγαλε την πάσα για τον Μαρίν, που ήταν μόνος του από τα δεξιά, αλλά η παράλληλη πάσα που επιχείρησε ήταν πολύ δυνατή για να την προλάβει ο Ράνος

48′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πρίττας στη θέση του Ντάνι, που δεν μπορεί να συνεχίσει

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Αναστασάκος βγήκε μόνος του απέναντι στον Λοντίγκιν, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Ξάνθης

41′ Κίτρινη κάρτα στον Μιρτσέτα για “θέατρο”

39′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ναζλίδηςε έκανε την κάθετη πάσα, ο Μαραγκουδάκης προσπάθησε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον πρόλαβε ο Λοντίγκιν

30′ Κίτρινη κάρτα στον Ναζλίδη για μαρκάρισμα στον Σμιθ

Η Ξάνθη έχει περιορίσει σε παθητικό ρόλο τον Πλατανιά, με τους Χανιώτες να αμύνονται μαζικά

17′ Δοκάρι για την Ξάνθη. Ο Βάλλας έπιασε μόνος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι

13′ Πολύ καλή ευκαρία για την Ξάνθη. Σέντρα από τον Μαρίν, κεφαλιά από τον Ράνος, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ

7′ Σουτ από τον Μάνταλο, μπλόκαρε ο Κηπουρός

6′ Πρώτη φάση για τον Πλατανιά. Σουτ από τον Ναζλίδη απέκρουσε ο Λοντίγκιν

5′ Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

1′ Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ξάνθη: Λοντίγκιν, Γούτας, Μπέρτος, Ντάνι, Μάνταλος, Μαρίν, Ντιέ, Ράνος, Κομεσίδης, Σμιθ, Βάλλας

Πλατανιάς: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Τζανής, Ποτουρίδης, Κάλαϊτζιτς, Μαραγκουδάκης, Τετέ, Αναστασάκος, Ναζλίδης, Μιρτσέτα

* Ο Άγγελος Αναστασιάδης συμπληρώνει 300 αγώνες στην μεγάλη κατηγορία σαν προπονητής. Το πρώτο του ήταν στις 28 Αυγούστου 1994, ΠΑΟΚ – Καβάλα 4-0, σαν προπονητής της Καβάλας. Έχει 143 νίκες, 63 ισοπαλίες και 93 ήττες με επτά διαφορετικές ομάδες.