Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Στουρμ Γκρατς – ΑΕΚ 1-3

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.

Η ΑΕΚ έκανε το καλύτερο της παιχνίδι στον όμιλο του Europa League και πήρε την πρώτη της νίκη, έστω και χωρίς αντίκρισμα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

92′ Ο Μπουκβα έκανε το πλασέ αλλά ο Κωνσταντόπουλος εντυπωσιακά έδιωξε.

85′ Ο Τσουκαλάς στη θέση του Κλωναρίδη.

84′ Ο Ερενμπάιχ στη θέση του Κάιντζ.

80′ Δυαντό σουτ του Κάλα, ο Τσαβλινα έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά ήταν τυχερός αφού η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του.

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης με εξαιρετική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και στην κλειστή γωνία νίκησε τον Τσαβλινα.

69′ Ένταση μεταξύ των παικτών. Κίτρινη στους Κάλα, Ντούντιτς.

63′ Ο Μπέλεκ στη θέση του Μπερνς.

61′ Ο Χάας στη θέση του Βολφ.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ. Ο Κάιντζ βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ μετά από πάσα του Στάντφεστ και με δεξί σουτ μείωσε το σκορ.

54′ Ο Καράμπελας στη θέση του Εγγλέζου.

49′ Δυνατό σουτ του Κοντοέ η μπάλα πέρασε άουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

43′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο έκανε εξαιρετική ενέργεια, γύρισε τη μπάλα και ο Μπέρνς με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

37′ Μακρινό σουτ του Μποντουλ, μπλόκαρε εύκολα ο Κωνσταντόπουλος.

32′ Μεγάλη ευκαιρία για την Στουρμ. Ο Μποντουλ σούταρε από καλή θέση αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Κάιντζ.

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Κάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού νικήθηκε από τον Τσαβλινα αλλά στην επαναφορά ο Μανωλάς με ωραία τρίπλα και αριστερό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

1′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ Ν ΑΕΚ. Ο Σιαλμάς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Στουρμ Γκρατς.

Σέντρα στον αγώνα

Στουρμ Γκρατς: Τσαβλινα, Ποπχάτζε, Νούντιτς, Μπουγστάλερ, Σταντφεστ, Μουράτοβιτς, Κάιντζ (84′ Ερενμπάιχ), Κοχ, Βολφ (61′ Χάας), Μποντουλ, Κιέναστ

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Μανωλάς, Καλά, Μπουγαϊδης, Εγγλέζου (54′ Καράμπελας), Γκερέιρο, Μάκος, Μπερνς (63′ Μπέλεκ), Κλωναρίδης (85′ Τσουκαλάς), Σιαλμάς.

Διαιτητής: Αλεξάντερ Ντεακόνου (Ρουμάνος)