Τρίτη, 23 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: Βέροια – ΑΕΚ 0-4

Η Ένωση επικράτησε εκτός έδρας της Βέροιας με 4-0 και έκανε έτσι το πρώτο της “διπλό” στο πρωτάθλημα.

ΛΗΞΗ αγώνα

89′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-4. Κάθετη μπαλιά του Κορδέρο, ο Σταματής μόνος απέναντι με τον Λόπεζ πλάσαρε εύστοχα

85′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αρκούδας στη θέση του Κατίδη

79′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κοτσαρίδης στη θέση του Γκερέιρο

79′ Αλλαγή για την Βέροια. Ο Βελόν στη θέση του Καλτσά

73′ Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο

70′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σταματής στη θέση του Φουρτάδο

60′ Κίτρινη κάρτα στον Φέτση

58′ Κίτρινη κάρτα στον Γκερέιρο

58′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-3. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι

56′ Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ και κόκκινη κάρτα στον Καφέ, σε μια φάση που μπήκε γκολ από τον Φουρτάδο, αλλά ο Βοσκάκης δεν το μέτρησε. Με δέκα παίκτες η Βέροια

49′ Κίτρινη κάρτα στον Καλογέρη

47′ Κόρνερ για την Βέροια, ο Καφες πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Κωνσταντόπουλου

Έναρξη δευτέρου μέρους

Αλλαγές για την Βέροια. Στη θέση του Ζε Βίτορ μπήκε ο Καλογέρης και σ’ εκείνη του Ιωάννου πέρασε ο Κόστλι.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό

42′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή

40′ H ΑΕΚ συνεχίζει να πιέζει ψηλά, με αποτέλεσμα οι αγχωμένοι παίκτες της Βέροιας να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να απειλήσουν.

31′ Απειλεί η ΑΕΚ, ΔΟΚΑΡΙ. Έπειτα από ωραία αλλαγή παιχνιδιού από τον Κατίδη, ο Κορδέρο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε. Η μπάλα ωστόσο κόντραρε στα πόδια του Αμαραντίδη και αφού βρήκε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού έφυγε κόρνερ

30′ Μακρινό σουτ του Φούντα, η μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Λόπεζ

24′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2. Ο Φούντας έκλεψε την μπάλα από τον Αμαραντίδη στο κέντρο, προχώρησε κάποια μέτρα και εκμεταλλευόμενος το ότι ο Λόπεζ ήταν μακριά από την εστία του, τον “κρέμασε” με μακρινό σουτ

19′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Κατίδη, έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα (αφού ο Φουρτάδο μπήκε στην πορεία της και ξεγέλασε τον Λόπεζ) κατέληξε στην αριστερή γωνία του τέρματος

9′ Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λαγού από τα αριστερά, ο κατίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα απ’ την περιοχή, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Λόπεζ

5′ Σέντρα του Ολαϊτάν από δεξιά, κεφαλιά του Μπαργκάν στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική μεριά των διχτύων

1′ Έναρξη του αγώνα

Βέροια (Καρύδας): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Καλί, Άλβες, Ζε Βιτόρ, Καλτσάς, Ολαϊτάν, Καφές, Μπαργκάν, Ιωάννου

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Κορδέρο, Κατίδης, Γκερέιρο, Λαγός, Φουρτάδο, Φούντας, Φέτσης, Βλάχος, Κουτρουμπής