“Τεσσάρα” και…+9 για Μπαρτσελόνα – “Κάζο” για Ρεάλ(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS

Τη νίκη με 4-1 απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε η Μπαρτσελόνα και αποσπάστηκε εννέα βαθμούς από τους “ροχιμπλάνκος”. Η μάχη των… κανονιών έληξε υπέρ του Μέσι, που έφτασε τα 90 τέρματα! – Απίστευτο γκολ από Αντριάνο. Νέο “κάζο” για Ρεάλ, που πέταξε δύο ακόμη βαθμούς στο “Μπερναμπέου”.

Στους εννέα βαθμούς αύξησε το προβάδισμά της η Μπαρτσελόνα, νικώντας 4-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Καμπ Νου”, στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι “ροχιμπλάνκος” κατάφεραν να προηγηθούν στο 31΄ με τον Φαλκάο (που νωρίτερα είχε και δοκάρι). Οι Καταλανοί απάντησαν γρήγορα με εκπληκτικό σουτ του Αντριάνο, πήραν προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Μπουσκέτς.

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο, με τον Μέσι να σκοράρει στις δύο μοναδικές περιπτώσεις (!) που βρήκε χώρο να κινηθεί στην αντίπαλη άμυνα.

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να έχει ως μοναδική απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα την ισοπαλία στο “classico” και πλέον άφησε εννέα βαθμούς πίσω την Ατλέτικο και 13 τη Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι ήρθαν ισόπαλοι με την Εσπανιόλ (2-2) μέσα στο Μπερναμπέου. Μάλιστα, οι Καταλανοί πήραν τον βαθμό, με γκολ στο 88΄!