25oC Αθήνα

Την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα, Έβερτον – Μάντσεστερ Γ. 3-3

ΦΩΤΟ REUTERS
Το 1999 οι “κόκκινοι διάβολοι” κατέκτησαν το Τσάμπιονς Λιγκ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις. 11 χρόνια αργότερα ήρθε η σειρά τους να νιώσουν το ίδιο συναίσθημα από την ανάποδη αφού η ‘Εβερτον μετέτρεψε το 1-3 σε 3-3 στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πιέναρ στο 39΄, όμως η Μάντσεστερ έφερε πάνω κάτω μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Φλέτσερ στο 43΄ και τον Βίντιτς στο 48, μετά από ασίστ του Νάνι. Οι “εφοπλιστές”, όμως, ήταν αυτοί που μίλησαν τελευταίοι. Ο Κέιχιλ μείωσε σε 3-2 στο 91΄, ενώ ο ίδιος παίκτης πάσαρε στον Αρτέτα για το 3-3 στο 93΄. Μάλιστα λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να πάρουν τη νίκη αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μαρκ Άτκινσον ενώ οι παίκτες του Μόγιες έφευγαν με ιδανικές συνθήκες στην αντεπίθεση.

Την γκέλα της Μάντεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε τόσο η Άρσεναλ όσο και η Τσέλσι. Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν με 4-1 της Μπόλτον, ενώ οι “μπλε”με 3-1 της Γουέστ Χαμ. Αντίθετα με απώλειες συνέχισαν η Τότεναμ (1-1με Γούεστ Μπρομ) και η Μάντσεστερ Σίτι (1-1 με Μπλάκμπερν).