Παρασκευή, 29 Μαρ.

Το “κλάσικο” της χρονιάς – Η Μπαρτσελόνα απέκλεισε την Ρεάλ

Μετά από μια επική μάχη στο Final-8 του Copa del Rey, που διεξάγεται στη Βιτόρια, η Μπαρτσελόνα νίκησε 111-108 στη δεύτερη παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης και εξασφάλισε την παρουσία της στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Το ματς ήταν από κάθε άποψη συγκλονιστικό, αφού καμία εκ των δύο δεν εγκατέλειπε την προσπάθεια. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, προηγούμενη σταδιακά 25-18 (10′), 44-39 και 57-51 (με σερί 10-0). Η “βασίλισσα” ωστόσο δεν παραδόθηκε ποτέ. Πλησίασε στον έναν (67-68 στο 30′) και με τρίποντο του Γιουγ ισοφάρισε (73-73). Αμφότερες είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τη νίκη – πρόκριση, αλλά το 77-77 έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι “μπλαουγκράνα” ξέφυγαν 85-79, γρήγορα όμως η Ρεάλ αντέδρασε. Προσπέρασε 86-85 και 89-87 και (μετά από 1/3 βολές του Μάικλ) 93-90. Δεν έμελλε όμως το μεγάλο αυτό παιχνίδι να τελειώσει εκεί. Στην τελευταία προσπάθεια των Καταλανών για την ανατροπή ο Λόρμπεκ πήγε στις βολές, πέτυχε τη μία (έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη), ο Τόμιτς “κατέβασε” το επιθετικό, πάσαρε στον Σλοβένο φόργουορντ και αυτός στα 0.8” ισοφάρισε (93-93).

Η Μπαρτσελόνα με τον Χουέρτας να γράφει το τελικό 108-111 από τη γραμμή, πήρε τελικά τη νίκη, καθώς ο Γιουλ έχασε το τελευταίο σουτ. Νωρίτερα, ο άσος της Ρεάλ, είχε μειώσει με φοβερό σουτ σε 108-109 (χρειάστηκε το instant replay για το αν πάταγε), δίνοντας και πάλι πνοή στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 46-49, 60-64, 77-77 (κ.α.), 93-93, 108-111

Ρεάλ (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 15(2τρ., 7ριμπ.), Σουάρεθ 2, Ρέγιες 2, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 18(2), Ετσχάιμερ 4, Μπέγκιτς, Κάρολ 17(3), Γιουλ 23(6), Σλότερ 8.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 13 (10ασ.), Ναβάρο 11(1), Γιασικεβίτσιους, Γουάλας 11(2), Ραμπασέδα, Όλεσον 5(1), Λόρμπεκ 17, Τζαβάι 6, Μάικλ 26, Τόμιτς 20 (11ριμπ.).