Το NewsIt στη Ρίγα – ΤΕΛΙΚΟ: Λετονία-Ελλάδα 1-2 – Δείτε ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

ΦΩΤΟ NEWSIT.

– Η Ελλάδα έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Λετονίας στην πρεμιέρα της στον όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ της Βραζιλίας
– Με πέναλτι ο Τσάουνα άνοιξε το σκορ στο 41′, ο Σπυρόπουλος ισοφάρησε στο 57′ και ο Γκέκας έδωσε τη νίκη στην Εθνική
– Η Βοσνία “διέλυσε” με 8-1 το Λιχτενστάιν ενώ Λιθουανία και Σλοβακία έμειναν στο 1-1 στα ματς του ομίλου της Ελλάδας
– Δείτε ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ από τα όσα συμβαίνουν στη Ρίγα

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική. Ο Γκέκας πάσαρε στον Τοροσίδη αλλά το πλασέ του δεξιού μπακ κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

87′ Ωραία κίνηση του Νίνη αλλά το σουτ με το αριστερό έφυγε άουτ.

86′ Επικίνδυνο φάουλ του Τσάουνα, μπλόκαρε ο Καρνέζης.

80′ Ο Χολέμπας στη θέση του Φορτούνη και ο Γκάουρακς στη θέση του Λάιζανς.

79′ Μακρινό σουτ του Κατσουράνη στην αγκαλιά του Βανίνς.

75′ Ο Βερπακόφσκι και ο Ρούγκινς στη θέση των Φερτοφς και Βισνιάκοφς.

69′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Γκέκας εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Λετονών και την πάσα του Κατσουράνη και με πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Εθνική.

68′ Ο Νίνης στη θέση του τραυματία Σαμαρά.

64′ Ο Σαμαράς εχει τραυματιστεί στο χέρι και φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.

58′ Κίτρινη κάρτσα στον Τζιόλη για θέατρο.

57′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Σπυρόπουλος με μακρινό αριστερό σουτ σημάδεψε τη γωνία του Βανίνς και έφερε το ματς στα ίσα.

53′ Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης έβγαλε στον Μανιάτη, αλλά το σουτ με το αριστερό του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Σαμαράς στη θέση του Μήτρογλου.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ο Κατσουράνης βρήκε τον Γκέκα αλλά το πλασέ του Έλληνα επιθετικού κατέληξε στην αγκαλιά του Βανίνς.

41′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΤΟΝΙΑ. Ο Τσάουνα σημάδεψε σωστά και άνοιξε το σκορ.

40′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΛΕΤΟΝΙΑΣ για μαρκάρισμα του Κυριάκου Παπαδόπουλου πάνω στον Φερτοφς.

34” ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Φορτούνης έβγαλε μόνο του τον Μανιάτη, ο μέσος του Ολυμπιακού έκανε το πλασέ αλλά είδε τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Μανιάτης δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και να σκοράρει.

Η Βοσνία συνέτριψε με 8-1 το Λιχτενστάιν σε ματς του ομίλου της Εθνικής.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη για διαμαρτυρία.

Η βροχή δυνάμωσε.

17′ Η Εθνική πιέζει. Ο Μήτρογλου μετά από κόντρες προσπάθησε με ψαλίδι να στείλει τη μπάλα προς τα δίχτυα, αυτή έφτασε στον Κατσουράνη αλλά το σουτ του αρχηγού δεν ήταν καλό.

16′ Μετά από κόρνερ του Φορτούνη ο Γκέκας δεν μπόρεσε με το κεφάλι να σημαδέψει σωστά.

14′ Το σουτ του Μήτρογλου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

7′ Η απάντηση της Ελλάδας. Ο Γκέκας επιχείρησε να νικήσει με το κεφάλι τον Βάνις από το ύψος της περιοχής όμως είδε τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

6′ Ο Τσάουνα έκανε το σουτ και ο Καρνέζης μπλόκαρε. Οι Λετονοί έχουν ξεκινήσει καλύτερα το ματς.

Σέντρα στον αγώνα

Ξεκίνησε να βρέχει στη Λετονία.

Λετονία (Αλεξάντρ Στάρκοβιτς): Βάνις, Κλάβα,  Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς (80′ Γκάουρακς), Ιβάνοβς, Φερτόβς (75′ Ρούγκινς), Τσάουνα, Βισνάκοφς (75′ Βερπακόφσκι), Λουκανόβς, Ρούντεβς.

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης (80′ Χολέμπας), Μήτρογλου (46′ Σαμαράς, 68′ Νίνης), Γκέκας.

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)

Ο Φερνάντο Σάντος και οι παίκτες του δεν βρίσκονται μόνοι στη Λετονία αφού Έλληνες φίλαθλοι ταξίδεψαν για να ενισχύσουν την προσπάθεια της ομάδα.

Οι ποδοσφιαιρστές πάτησαν το χορτάρι με τον Φάνη Γκέκα να θέλει να επαναλάβει εμφάνιση αντίστοιχη του 5-2, όταν είχε σκοράρει 4 φορές.

To Skonto Stadium χωράει 9.500 θεατές και είναι το μεγαλύτερο της Λετονίας. Οι γηπεδούχοι περιμένουν 7.000 θεατές ενώ ανάμεσα τους θα είναι και 100 Έλληνες.