Το ποδαρι(κό) του Σισέ

Με τον Γάλλο επιθετικό να σκοράρει από τα… αποδυτήρια ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια και ξεκίνησε νικηφόρα το 2011. Ο Χριστοδουλόπουλος στις καθυστερήσεις το δεύτερο γκολ. Πράσινες αντιδράσεις για τα ρατσιστικά συνθήματα. Δείτε το βίντεο.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ πήρε την εξαιρετική πάσα από τον Κώστα Κατσουράνη και με εξαιρετικό σουτ “κρέμασε” τον Λυμπερόπουλο στο 33ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του που είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμα , χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τις εμφανίσεις πριν την διακοπή, είχε σταθερότητα στην άμυνα και ισορροπία στη μεσαία γραμμή με τον Κατσουράνη να κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Αντίθετα ο Γκοβού αν και ξεκίνησε βασικός δεν κατάφερε σε ακόμα ένα ματς να ανταποκριθεί στις προσδοκίες

Η Ξάνθη αν και ισορρόπησε σταδιακά έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 48΄!, ενώ στο 83΄είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατόνγκο. Στο τέλος οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβηκαν μαζικά για την ισοφάριση και έδωσαν την ευκαιρία στον Χριστοδουλόπουλο να “τελειώσει” το ματς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κώστουλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο (63′ Μπούγκα), Αντεφέμι (50′ Βασιλακάκης), Κατόνγκο, Μπέρτος, Πόι (76′ Αλτιπαρμακόβσκι), Σουάνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νίνης (81′ Μαρίνος), Γκοβού (66′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (89′ Γκαρσία), Σισέ