weather-icon °C AΘΗΝΑ
,

Το πρόγραμμα των Ελλήνων στους Αγώνες

Το πρόγραμμα των Ελλήνων στους Αγώνες | Newsit.gr
ΦΩΤΟ REUTERS.

Η αρχή γίνεται την Παρασκευή 27 Ιουλίου, πριν καν την τελετή έναρξης με την Ευαγγελία Ψάρρα στα προκριματικά της τοξοβολίας, το μεσημέρι στις 15:00 ώρα Ελλάδος.

Την τελευταία ημέρα (Κυριακή 12 Αυγούστου), η ελληνική παρουσία ολοκληρώνεται με τον Περικλή Ηλία στην ορεινή ποδηλασία (15:30 ώρα Ελλάδος).

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών:

Παρασκευή 27/07
 
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
15:00 Προκριματικά: ατομικό (Γ) [Ευαγγελία Ψάρρα]
 
Σάββατο 28/07
 
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
13:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]
17:30 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]
22:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:00 Προκριματικά: 400μ μικτή ατομική (Α) [Γιάννης Δρυμωνάκος]
12:34 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Γ) [Κριστέλ Βουρνά]
13:53 Προκριματικά: 100μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]
14:11 Προκριματικά: 4×100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου, Κριστέλ Βουρνά, Θεοδώρα Γιαρένη, Μάρθα Μάτσα]
 
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
14:00 Προκριματικά: δίκωπος (Α) [Απόστολος Γκουντούλας, Νίκος Γκουντούλας]
 
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
23:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Κουν/Τσούμκερ (Ελβετία)
 
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
12:00 Αγώνας σε δημόσιο δρόμο (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]
 
Κυριακή 29/07
 
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
11:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]
13:15 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]
16:45 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]
18:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]
22:00 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
15:35 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
 
ΚΑΝΟΕ – ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ
15:30 Προκριματικά: C1 (Α) [Χρήστος Τσακμάκης]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
13:00 Προκριματικά: 100μ ύπτιο (Α) [Άρης Γρηγοριάδης]
 
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
12:40 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Γ) [Αλεξάνδρα Τσιάβου, Χριστίνα Γιαζιτζίδου]
13:10 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Α) [Λευτέρης Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδάνης]
 
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
15:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα]
17:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Παναγιώτης Γκιώνης]
 
ΠΟΛΟ
12:00 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Κροατία
 
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
11:00 Προκριματικά: αεροβόλο πιστόλι 10μ (Γ) [Αθηνά Δούκα]
 
Δευτέρα 30/07
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
16:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
16:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:21 Προκριματικά: 200μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης, Γιάννης Δρυμωνάκος]
 
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
12:40 Προκριματικά: τετράκωπος (Α) [Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου]
 
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
18:30 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Βάσινα/Βοζακόβα (Ρωσία)
 
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
11:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Ευθύμης Μίτας]
12:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Νίκος Μαυρομάτης]
 
ΤΖΟΥΝΤΟ
11:30 Γύρος των «32»: -57κ (Γ) [Ιουλιέτα Μπουκουβάλα]
 
Τρίτη 31/07
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
16:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Α) [Κρίστιαν Γκολομέεβ]
12:40 Προκριματικά: 200μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]
 
ΠΟΛΟ
17:30 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Ιταλία
 
Τετάρτη 01/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
14:05 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα]
13:06 Προκριματικά: 200μ μικτή ατομική (Α) [Ανδρέας Βαζαίος]
 
ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
11:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Τζανγκ Ξι/Ξούε (Κίνα)
 
ΞΙΦΑΣΚΙΑ
16:10 Γύρος των «32»: σπάθη ατομικό (Γ) [Βάσω Βουγιούκα]
 
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
16:15 Ατομική χρονομέτρηση (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]
 
ΤΖΟΥΝΤΟ
11:30 Γύρος των «32»: 90κ (Α) [Ηλίας Ηλιάδης]
 
Πέμπτη 02/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
18:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α) [Γιάννης Καλάργαρης]
13:14 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης]
 
ΠΟΛΟ
13:20 Προκριματικά (Α): Καζαχστάν – Ελλάδα
 
Παρασκευή 03/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
14:05 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
15:30 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
15:35 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου]
 
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
21:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]
 
ΣΤΙΒΟΣ
12:00 Προκριματικά: σφαιροβολία (Α) [Μιχάλης Σταματόγιαννης]
12:05 Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια [Σοφία Υφαντίδου]
12:25 Προκριματικά: τριπλούν (Γ) [Αθανασία Πέρρα, Νίκη Πανέττα]
13:15 1ος γύρος: 400μ εμπόδια (Α) [Περικλής Ιακωβάκης]
13:15 Έπταθλο (Γ): ύψος [Σοφία Υφαντίδου]
13:20 Προκριματικά: σφυροβολία (Α) [Αλέξανδρος Παπαδημητρίου]
21:00 Έπταθλο (Γ): σφαιροβολία [Σοφία Υφαντίδου]
21:05 1ος γύρος: 100μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]
21:50 Προκριματικά: μήκος (Α) [Λούης Τσάτουμας]
22:45 Έπταθλο (Γ): 200μ [Σοφία Υφαντίδου]
 
Σάββατο 04/08
 
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
17:30 Γκρουπ Β: 94κ (Α) [Δαυίδ Καβελασβίλι]
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
16:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
 
ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
12:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]
 
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
12:00 Προκριματικά: σπριντ (Α) [Ζαφείρης Βολικάκης]
 
ΠΟΛΟ
16:10 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Ισπανία
 
ΣΤΙΒΟΣ
12:05 Έπταθλο (Γ): μήκος [Σοφία Υφαντίδου]
12:20 Προκριματικά: επί κοντώ (Γ) [Νικόλ Κυριακοπούλου, Κατερίνα Στεφανίδη, Στέλλα – Ηρώ Λεδάκη]
13:40 Έπταθλο (Γ): ακοντισμός [Σοφία Υφαντίδου]
19:00 20χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]
22:35 Έπταθλο (Γ): 800μ [Σοφία Υφαντίδου]
 
Κυριακή 05/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
15:00 Αγώνας μεταλλίων: Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]
16:00 Αγώνας μεταλλίων: Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]
16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
 
ΣΤΙΒΟΣ
13:00 Μαραθώνιος (Γ) [Κωνσταντίνα Κεφαλά]
21:05 Προκριματικά: ύψος (Α) [Κώστας Μπανιώτης]
 
ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
17:00 Ντουέτο: τεχνικό πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]
 
Δευτέρα 06/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
15:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]
16:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]
17:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
 
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
21:00 Προκριματικά: αναπηδητήρας 3μ (Α) [Στέφανος Παπαρούνας]
 
ΠΟΛΟ
13:20 Προκριματικά (Α): Ελλάδα – Αυστραλία
 
ΣΤΙΒΟΣ
21:20 1ος γύρος: 200μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]
 
ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
17:00 Ντουέτο: ελεύθερο πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]
 
Τρίτη 07/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
15:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]
16:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]
 
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
12:00 1ος γύρος: κέιριν (Α) [Χρήστος Βολικάκης]
 
ΣΤΙΒΟΣ
12:00 Προκριματικά: ακοντισμός (Γ) [Σάβα Λίκα]
12:10 1ος γύρος: 110μ εμπόδια (Α) [Κώστας Δουβαλίδης]
13:50 1ος γύρος: 200μ (Α) [Λυκούργος Τσάκωνας]
 
Τετάρτη 08/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
15:00 Αγώνας μεταλλίων: 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]
 
ΣΤΙΒΟΣ
12:00 Προκριματικά: επί κοντώ (Α) [Κώστας Φιλιππίδης]
13:35 1ος γύρος: 800μ (Γ) [Ελένη Φιλάνδρα]
21:05 Προκριματικά: ακοντισμός (Α) [Σπύρος Λεμπέσης]
 
Πέμπτη 09/08
 
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
15:00 Αγώνας μεταλλίων: 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
14:00 Τελικός: 10χλμ (Γ) [Μαριάννα Λυμπερτά]
 
ΠΑΛΗ
15:00 Προκριματικά: 55κ ελευθέρα (Γ) [Μαρία Πρεβολαράκη]
 
ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]
 
ΣΤΙΒΟΣ
11:30 Προκριματικά: ύψος (Γ) [Αντωνία Στεργίου]
 
Παρασκευή 10/08
 
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
14:00 Τελικός: 10χλμ (Α) [Σπύρος Γιαννιώτης]
 
ΠΑΛΗ
15:00 Προκριματικά: 74κ ελευθέρα (Α) [Όλεγκ Μοτσάλιν]
 
ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]
 
Σάββατο 11/08
 
ΣΤΙΒΟΣ
11:00 Τελικός: 50χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]
19:00 Τελικός: 20χλμ βάδην (Γ) [Δέσποινα Ζαπουνίδου]
 
ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ
11:15 Προκριματικά: +80κ (Α) [Αλέξανδρος Νικολαΐδης]
 
Κυριακή 12/08
 
ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
15:30 Τελικός (Α) [Περικλής Ηλίας]
 
ΣΤΙΒΟΣ
13:00 Μαραθώνιος (Α) [Κώστας Πούλιος]
#TAGS MM