Το σήκωσε κι αυτό – Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Μπάρτσα

Μπορεί το καλοκαίρι ακόμη να μην έχει τελειώσει όμως η Μπαρτσελόνα έχει ήδη δύο τρόπαια τη φετινή σεζόν. Οι καταλανοί επικράτησαν με 2-0 της Πόρτο στον τελικό του Σούπερ Καπ Ευρώπης και έφτασαν τα 74 κύπελλα στην ιστορία τους, 1 περισσότερο από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Πόρτο πάλεψε το ματς ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το όμορφο τέρμα του Μέσι στο 39′ αλλά όταν έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ρολάντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, 15 λεπτά πριν το τέλος του ματς, παρέδωσαν τα όπλα.

Η Μπάρτσα σφράγισε τη νίκη της με τη συνεργασία Μέσι-Φάμπρεγκας στο 88′ ενώ ο εκνευρισμένος Γκουαρίν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Αυτό είναι το 4ο Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ της Μπαρτσελόνα και το 4ο τρόπαιο την τρέχουσα χρονιά. Το σημαντικότερο όμως για τους Καταλανούς είναι ότι ξεπέρασαν κατά 1 τα κύπελλα που έχει η Ρεάλ Μαδρίτης.