24oC Αθήνα

Τον… ταπείνωσε – Η εκπληκτική ΤΣΣΚΑ “διέλυσε” τον Ολυμπιακό

Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί να μην έχασαν τις ελπίδες πρόκρισης τους στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, αλλά πλήγωσαν το γόητρο τους χάνοντας με 96-64 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αρνητικό ρεκόρ ελληνικής ομάδας στην Ευρωλίγκα αφού έχανε με 28 πόντους μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά.

Οι Ρώσοι έκαναν πάρτι μέσα και έξω από τη ρακέτα, είχαν ασύλληπτα ποσοστά ευστοχίας και το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Συνολικά έξι παίκτες της ΤΣΣΚΑ τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ από τον Ολυμπιακό μόνο ο Σπανούλης κατάφερε να σκοράρει πάνω από 10 πόντους.

Εκτός πάντως από το γόητρο ο Ολυμπιακός δεν έχασε τίποτα άλλο, αφού τα πάντα θα κριθούν την επόμενη εβδομάδα απέναντι στη Γαλατασαράι στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 54-26, 72-44, 96-64

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 14 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαβρίνοβιτς 12 (4/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κλέψίματα), Σισκάουσκας 8 (2/2 τρίποντα), Κρίστιτς 6 (3/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κιριλένκο 11 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βορόνοφ 4, Βοροντσέβιτς 15 (3/3 τρίποντα), Σβεντ 10 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Καούν 2, Χριάπα 2 (3 ασίστ), Πονγκρασόφ 10, Γκόρντον 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ,6 ασίστ).

Ολυμπιακός: Χάινς 5 (2/7 σουτ), Άντιτς 7 (1/6 σουτ), Σπανούλης 12 (4/9 σουτ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 5 (6 ριμπάουντ), Πελεκάνος 7 (3/7 σουτ), Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους (1/5 σουτ), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 2 (1/7 σουτ), Μάντζαρης 6 (2/3 τρίποντα), Σλούκας 7 (3/3 δίποντα), Λο.