25oC Αθήνα

Τον… ζόρισε ο ΠΑΟΚ – “Καθάρισε” ο Λο για Ολυμπιακό

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν για 25 λεπτά από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο πάτησαν… γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 89-64 στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του στην Α1. Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ο Εϊσι Λο με 17 π.

Λο: Για τη νίκη στο ΟΑΚΑ!

Η τελική διαφορά αδικεί τον ΠΑΟΚ, που στο πρώτο ημίχρονο κόντραρε στα ίσα τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός, παρόλα αυτά, διατηρούσε μία μικρή πρωτοπορία στο σκορ (18-16, 33-31, 39-33) αφού λόγω των άφθονων επιθετικών ριμπάουντ έκανε πολύ περισσότερες επιθέσεις από τους Μακεδόνες.

Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η κατάσταση ξεκαθάρισε, αφού οι “ερυθρόλευκοι” -καθοδηγούμενοι από τον Έισι Λο και την καλή τους άμυνα- έφτασαν στη νίκη και πλέον σκέφτονται το παιχνίδι με την Εφές Αναντολού (19/10) στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-35, 63-51, 89-64.

Ολυμπιακός (Mπαρτζώκας): Χάινς 8 (7ριμπ.), Λο 17 (1), Άντιτς 7, Σπανούλης 11 (1), Περπέρογλου 4, Ντόρσεϊ 3 (7 ριμπ.), Σλούκας 5, Μαυροειδής 5, Γκετσεβίτσιους 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15 (1τριπ., 5ασ.), Κασελάκης, Μακ Γκραθ 9 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 6, Χαριτόπουλος 10, Λιάπης, Αμπαράς.