Του έσπασε το αήττητο

Ασταμάτητος ήταν ο Καλαμπόκης που πέτυχε 28 πόντους και έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο εκπληκτικός Πανιώνιος νίκησε τον Ολυμπιακό με 96-94 στην παράταση και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Εκπληκτικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και έκλεισε με διαφορά 15 πόντων το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι ερυθρόλευκοι με τον Παπαλουκά να αναλαμβάνει την οργάνωση του παιχνιδιού ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε ότι θα έφτανε στη νίκη. Αυτά μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του ματς. Εκεί ο Πανιώνιος αντέδρασε έτρεξε ένα σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα.

Δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα με τους Τεόντοσιτς και Κλέιζα να χάνουν την ευκαιρία να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Ο Τεόντοσιτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό αλλά ο Πανιώνιος με καλάθι του Μπράιαντ και μία βολή του Παπανικολάου ισοφάρισε. Χαμένη επίθεση από τον Ολυμπιακό σε κρίσιμο σημείο και ο δήμιος των ερυθρόλευκων, Καλαμπόκης με λέι απ έκανε το 96-94. Στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σουτάρει και έτσι υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Καλαμπόκη και Έρτσεγκ. Από τον Ολυμπιακό Παπαλουκάς και Μπουρούσης ήταν οι καλύτεροι.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 48-46,68-71,89-89, 96-94(παράταση)

Πανιώνιος: Ράις 17, Μπράιαντ 11, Παπανικολάου 15, Χαριτόπουλος 5, Καλαμπόκης 28, Έρτσεγκ 16, Αθηνέου 2, Έλντερ 2.

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 12, Τσίλντρες 19, Βούισιτς 8, Τεόντοσιτς 14, Μπουρούσης 17, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 11, Βασιλόπουλος 9.

Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ κόντρα στα Τρίκαλα. Ο δικέφαλος του βορρά έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 30-38, 46-63, 78-80.

Τρίκαλα: Έιμπραμς 11, Σίμτσακ 11, Κατσαρές 1, Αποστολίδης 2, Πάουελ 7,Τζιγκάνοβιτς 21, Ζούπαν 21, Ντίκελ 4.

ΠΑΟΚ: Μονρό 15, Καφκής 2, Γκρέγκορι 12, Ταπούτος 11, Χέλιγουελ 2, Τσιάρας 2, Μιλισάβλιεβιτς 10, Καλαϊτζίδης 1, Παπαδόπουλος 10, Ντρόμπνιακ 4, Γκετζέφσκι 11.

Ολύμπια Λάρισας – Καβάλα 82-71

Σπουδαία νίκη πήρε η Ολύμπια στο κλειστό της Νεάπολης. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Θεσσαλικής ομάδας που ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 40-37, 58-58, 82-71