Τριάρα και ρεκόρ για Μπάρτσα

ΦΩΤΟ EUΡΟΚΙΝΙSSI

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας μπορεί να αγωνίστηκε με τα… τρίτα όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο. Νίκησε με ανατροπή την Μάλαγα και έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Πριμέρα που σκόραρε σε όλα τα εκτός έδρας ματς της!

Η Μπαρτσελόνα έκλεισε ιδανικά τη φετινή Πριμέρα Ντιβιζιόν και πλέον περιμένει την 28η Μαΐου και τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Μάλαγα έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Φερνάντεθ στο 31′ και αυτό εκνεύρισε τους αναπληρωματικούς της Μπάρτσα.

Ο Μπόγιαν, ο νεότερος αρχηγός στο φετινό πρωτάθλημα, στο 44′ με πέναλτι ισοφάρισε και ο Αφελάι στο 76′ έδωσε προβάδισμα στους Καταλανούς. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μαρκ Μπάρτρα 5 λεπτά πριν το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα σκόραρε και στα 19 εκτός έδρας ματς της κάτι που δεν έχει καταφέρει άλλη ομάδα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, ενώ το παθητικό των 21 τερμάτων είναι το δεύτερο καλύτερο πίσω από τα 18 που είχε δεχτεί η Λα Κορούνια την περίοδο 1993-94.