Τρίτη, 23 Απρ.

Βάλτο και αυτό αγόρι μου… – Ο Διαμαντίδης δεν το βάλε και ο ΠΑΟ έχασε

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ηγήθηκε της εκπληκτικής εμφάνισης της ομάδας του στην Βαρκελώνη, όμως αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 για την προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης και τους κοίταξαν στα μάτια μέσα στο ίδιο τους το σπίτι, χάνοντας στις λεπτομέρειες με 83-82 στο πρώτο ματς της σειράς. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια  της αναμέτρησης και το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο συγκλονιστικός Δημήτρης Διαμάντιδης τελείωσε το ματς  με 26 πόντους, επίδοση που αποτελεί προσωπικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα.

20’’ πριν το τέλος η «Μπάρτσα» ήταν μπροστά με πέντε πόντους (82-77) και ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 82-80. Έγινε φάουλ στο Ναβάρο ο οποίος έβαλε τη μία βολή (83-80). Απέμεναν λίγα δεύτερα, ο Σάδα έκανε αντιαθλητικό στον αρχηγό του Παναθηναϊκού στο 1 δευτερόλεπτο και 7 δέκατα ο οποίος μείωσε σε 83-82 ωστόσο σε νεκρό χρόνο δεν κατάφερε να βάλει το τρίποντο και να χαρίσει στην ομάδα του μια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-35, 57-60, 83-82

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα 2, Ρούμπιο 4, Λάκοβιτς 12 (2), Ναβάρο 13 (2), Πέροβιτς 6, Βάθκεθ 4, Ινγκλες, Εν΄Ντονγκ 8, Μόρις 5 (1), Λόρμπεκ 12 (1), Άντερσον 10 (3), Γκριμάου 7 (1)

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 15, Φώτσης 2, Σάτο, Νίκολας 16 (2), Τσαρτσαρής (2), Διαμαντίδης 26 (4), Βουγιούκας 4, Καλάθης 5 (1), Καϊμακόγλου 1