“Βασιλικό” πάρτι στο Άμστερνταμ – Μεγάλη ανατροπή για την Ρόμα

Η Ρεάλ  Μαδρίτης τρόμαξε την Μπαρτσελόνα υποχρεώνοντας τον Άγιαξ στην πιο βαριά ήττα στην ιστορία του, στην Ευρώπη (0-4). Σπουδαία νίκη για την Ρόμα, στο τελευταίο δεκάλεπτο, με 3-2 επί της Μπάγερν. Έχασε στην Πορτογαλία  η  Άρσεναλ  και κινδυνεύει να αποκλειστεί.

Λίγες μέρες πριν το “κλάσικο” στην Βαρκελώνη  η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση  περνώντας σαν σίφουνας από το  Άμστερνταμ. Μπενζεμά (36΄), Αρμπελόα (44΄) και Ρονάλντο (70΄,81΄), τα τέρματα των φιλοξενούμενων που τελείωσαν το ματς με 9! παίκτες λόγω  των αποβολών του  Τσάμπι Αλόνσο (87΄) και του Σέρχιο Ράμος (90΄).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο εξασφάλισε την πρόκριση της στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ και εκεί θα τους συνοδεύσει η Μίλαν, η οποία με τέρματα  των Ιμπραίμοβιτς (65΄) και Ροναλντίνιο επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Οσέρ.

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Ρόμα, η οποία να και βρέθηκε να χάνει μέχρι το 80ο λεπτό από την Μπάγερν Μονάχου στο Ολίμπικο κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Αντίθετα έμπλεξε η Άρσεναλ μετά την ήττα από την Μπράγκα με 2-0 στην Πορτογαλία.