22oC Αθήνα

Χαλάρωσε νωρίς, αγχώθηκε αλλά διατήρησε το απόλυτο ο Ολυμπιακός

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την 5η τους νίκη στην Basketleague αν και επέτρεψαν στο Περιστέρι να πλησιάσει στους 3 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο. Τελικά πάτησαν γκάζι και πήραν τη νίκη με 92-78.

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε υπερβολικά στην τέταρτη περίοδο, επέτρεψε στο Περιστέρι με σερί 12-0 να πλησιάσει στους 3 πόντους αλλά μόλις ένιωσε να κινδυνεύει πάτησε και πάλι το γκάζι και πήρε άνετα την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς στην Basketleague. Ο Πάουελ έκανε το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τον Ολυμπιακό αφού σε 12 λεπτά συμμετοχής μάζεψε 6 ριμπάουντ και σημείωσε 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 17 (5/8 σουτ), Κομποδιέτας 2, Θορν 15 (6/16 σουτ), Κανονίδης, Τζόουνς 7 (1), Μάντζαρης 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Χάινς 10 (6 ριμπάουντ), Πετρουλας 4, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λο 2, Άντιτς, Σπανούλης 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Περπέρογλου 12 (3/5 σουτ, 4 ασίστ), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Πάουελ 4 (2/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 22 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/4 δίποντα, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάντζαρης 7 (2/3 σουτ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Καβάλα – ΠΑΟΚ 70-91

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων και με επι μέρους 50-19! πήρε άνετα τη νίκη κόντρα στην Καβάλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91

Καβάλα (Γαλάνης): Πάνος, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18, Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Γκράντι 6, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7, Γκαγκαλούδης 20 (5ασ), Κρστέβσκι 2, Κόλεμαν 13 (9ρ), Ίλιεφ

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 22 (6ασ), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 5, ΜακΓκράθ 15, θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 6, Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 15 (11ρ, 7ασ), Νικολόπουλος 2, Καλλές, Χαριτόπουλος 11 (9ρ)

Κολοσσός – Απόλλων Πάτρας 67-80

Ο Κολοσσός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του αφού σε όλο το ματς στηρίχτηκε μόνο στον Ντέντι. Ο Απόλλων έκανε σπουδαίο ματς, είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πήρε τη δεύτερη νίκη του στη Basketleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 50-54, 67-80.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής, Κουμπούρας 4, Χάτεν 8 (1), Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 6, Ντέντι 24, Κουκουλάς, Ματσαμάς, Ντόλαρντ 2, Λάνγκφορντ 8 (1), Τσαλδάρης 9 (1).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 4, Αργυρόπουλος 12 (1), Καπερώνης, Γκραντ 20 (2), Λιανός 2, Πέτροβιτς-Στεργίου 10 (9 ριμπ.), Κρόλο 11, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 11 (1), Ζαφείρης 2, Μολφέτας, Τέρνερ 8.

ΑΓΟΡ – Πανελευσινιακός 75-69

Αγχωτική νίκη πήρε το Ρέθυμνο κόντρα στους νεοφώτιστους που πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 55-50, 75-69

ΑΓΟΡ (Κουφός): Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσαρουχάς, Τσόχλας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντούβνιακ 11 (1), Κόμματος 19 (3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 15 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σιζόπουλος

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 4, Δημάκος 5, Ραΐβιο 3 (1), Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8 (10 ριμπάουντ), Χιουζ, Αβραμίδης