Υπογραφή…Τεόντοσιτς

Ο Τζος Τσίλντρες σημείωσε 19 πόντους στο παιχνίδι με τον Άρη
Ο Τζος Τσίλντρες σημείωσε 19 πόντους στο παιχνίδι με τον Άρη, ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Το τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη “ξεκλείδωσε” την ισοπαλία και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-77 του Άρη, στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” και οι “κίτρινοι” της Θεσσαλονίκης ήταν ισόπαλοι 77-77, όταν ο Σέρβος αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με 43-38 στο 20λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, ισοφάρισε σε 50-50 και πήρε τον έλεγχο του ματς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 37′ ο αγώνας είχε ισορροπήσει και για τις δύο ομάδες. Εκεί ήρθε το τρίποντο του Τεόντοσιτς που έδωσε το ψυχολογικό κυρίως αβαντάζ, στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τη νίκη τους παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 22-21, 38-43, 63-56, 82-77

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 2, Πεν 2, Τσίλντρες 19, Βούισιτς 11, Τεόντοσιτς 10, Χαλπερίν 3, Κλέιζα 20, Μαυροκεφαλίδης 2, Βασιλόπουλος 7, Σχορτσανίτης 6

Άρης:Κλαρκ 2, Μάιλς 14, Μπετς 12, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 13, Χατζηβρέττας 3, Ντικούδης, Πάουνιτς 10, Κακιούζης 19, Μπάρλος 4.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, το Μαρούσι πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας της Καβάλας με 77-68.