“Υποταγή” της Σέλτικ στους Ρέιντζερς

ΦΩΤΟ REUTERS.
Το πρώτο old firm της χρονιάς ήταν χορταστικό. Οι Ρέιντζερς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέτρεψαν της εις βάρος τους κατάσταση και επικράτησαν με 4-2 της Σέλτικ.
Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το 22′ όταν ο Νέισμιθ έκανε το 1-0. Η αντίδραση της Σέλτικ ήταν άμεση και πριν το ημίχρονο έφερε την κατάσταση τούμπα. Χούπες και Ελ Καντουρί σημείωσαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι Ρέιντζερς κυριάρχησαν απόλυτα. Ισοφάρισαν με τον Γέλαβιτς στο 55′ και πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Λάφερτι 12 λεπτά αργότερα. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Σέλτικ, αναγκάστηκε να παίξει και με 10 παίκτες από το 76′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μούλγκρου. Το τελικό 4-2 σημείωσε ο Νέισμιθ στις καθυστερήσεις που έδωσε αέρα 4 βαθμών των Ρέιντζερς από την Σέλτικ.